Lékárníci radí rodičům, jak podávat léky dětem při samoléčbě

Řada přípravků na nachlazení a snížení teploty může obsahovat tutéž účinnou látku, a tak by rodiče měli vždy zkontrolovat, zda nemocnému dítěti nepodávají víc než jeden přípravek se stejnou účinnou látkou. V příbalovém letáku by si měli ověřit, zda se léky navzájem nevylučují, aby dítěti místo léčení spíše neuškodili.

„Pokud máte pochybnost o vhodnosti či způsobu podání volně prodejného léku, zeptejte se nejprve svého lékárníka nebo lékaře,“ uvádějí lékárníci na internetu ve svých tipech pro rodiče o samoléčbě. Rodiče by podle lékárníků nikdy neměli dávkovat dítěte lék „od oka“. Měli by používat speciální dávkovače nebo odměrky přibalené k léčivým přípravkům pro děti. Lžičky nejsou pro dávkování vhodné, mají různé velikosti a tvar, nezaručují jednotný obsah.
„Kojenci a malé děti mají dostat výhradně léčivé přípravky určené pro jejich váhu a věk. Dělení tablet či odhady dávky léčivého sirupu mohou vést k předávkování,“ varují lékárníci.
Rodiče by také měli vědět, že většina volně prodejných léčivých přípravků je určena pro dočasnou úlevu od slabších potíží. Jestliže dítě má potíže dál, nebo se dokonce zhoršují, měli by se obrátit na pediatra.
Velkou chybou bývá podle lékárníků podávání léku ve tmě v případě, že dítě přepadly zdravotní potíže v noci. Rodiče při špatném světle mohou špatně přečíst v příbalovém letáku dávkování a dítěti uškodit.
„Učte své děti, že léky nejsou bonbóny a není vhodné se jich dotýkat, čichat k nim nebo je chutnat. Děti by měly vědět, že léky jim musejí být podány jen důvěryhodným dospělým,“ připomínají lékárníci.
O všech volně prodejných přípravcích a lécích, jež dítě užívá, by rodiče měli informovat pediatra. Jen tak se vyhnou tomu, aby dítě dostalo lék, který by v kombinaci mohl vyvolat zdravotní potíže.
Důležité také je, aby rodič znal váhu dítěte – většina přípravků u dětí se dávkuje podle váhy. „Nesprávně podaný lék může vážně poškodit zdraví dítěte. Pozorně přečtěte příbalový leták. Ujistíte se o podání vhodného přípravku, pochopení dávkování a nežádoucích reakcích,“ uvádějí lékárníci.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.