Lidé by na slunci měli dodržovat pravidla bezpečného opalování

Jinak hrozí spálení, které urychlí stárnutí kůže a zvyšuje riziko kožní rakoviny. Odborníci dokonce dávají dětské spáleniny do přímé souvislosti s onemocněním rakovinou kůže v dospělosti.

Lidé by neměli pobývat na přímém slunci mezi 11:00 až 15:00, měli by si chránit oči slunečními brýlemi a hlavu kloboukem a měli by používat kvalitní ochranné krémy. Měli by si jimi natírat například i uši, nos či vysoké čelo, které se snadno spálí. Při opalování bez plavek by si měli natřít také partie, které nejsou na slunce zvyklé a snáze se spálí. Na slunce mohou reagovat rty popraskáním a tvorbou oparů.
Krém je třeba nanášet během dne opakovaně, zejména po koupání. A dokonce, i když se slunce schovává většinu času za mraky. I tak totiž opaluje. Riziko spálení zvyšují sluneční paprsky odražené od vodní hladiny, písku a betonových ploch. Slunce působí silněji i ve vyšších nadmořských výškách.
Lékaři radí zvolit krém podle typu kůže, intenzity slunečního záření a délky pobytu na slunci. První pobyt může trvat jen pár minut a postupně, jak si kůže zvyká, je možné pobyt na slunci prodlužovat. Po slunění je vhodné osprchovat se, zbavit kůži potu, chloru, při pobytu u moře soli a písku a natřít se krémem nebo mlékem k regeneraci kůže po opalování.
Kojenci by na přímé slunce vůbec neměli přijít – melanin, který chrání proti UV záření, se u nich teprve začíná tvořit. Batolata mohou být na slunci denně asi hodinu při hrách, koupání a procházkách.
Jako první pomoc při spálení odborníci doporučují studenou vodu nebo vychlazený odvar z černého nebo zeleného čaje, případně obklad z jogurtu nebo tvarohu. Pomáhá také mast na spáleniny, natírání na spálená místa ale může bolet, proto je vhodnější nastříkat na bolavou kůži pěnu s obsahem kyseliny pantotenové, která podporuje hojení a obnovu kůže.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.