Lidé, kteří vyrůstají se sestrami, jsou prý šťastnější

Rodiny, v nichž vyrůstají dívky, jsou otevřenější a o problémech, které trápí jejich členy, se doma hovoří. O poznatku, k němuž dospěl tým vědců z Ulsterské univerzity v Severním Irsku, na svých internetových stránkách informovala britská BBC.

Výzkumu se zúčastnilo 571 lidí ve věku od 17 do 25 let. Vyplňovali dotazníky, na jejichž základě pak vědci zjistili, zda netrpí nějakými psychickými problémy nebo zda mají pozitivní přístup k životu. Zjistili, že ti z nich, kteří vyrůstali společně se sestrami, jsou šťastnější a vyrovnanější.
„Vypadá to, že sestry v rodinách podněcují větší soudržnost a lepší komunikaci,“ říká vedoucí výzkumného týmu Tony Cassidy. Bratři mají podle něho opačný efekt. „Vyjadřovat pocity je pro psychické zdraví základní věc a sestry to podporují,“ uvedl.
Mnoho účastníků vyrůstalo v rodinách, kde se rodiče rozešli. „Blahodárný účinek“ sester se výrazně projevoval právě v období rozvodu, pro rodinné soužití krizovém.
Tyto poznatky by podle Cassidyho mohly posloužit sociálním pracovníkům, kteří pomáhají rodinám, kde se rodiče rozcházejí. Zvláštní pozornost by se měla věnovat rodinám, které vychovávají větší počet chlapců, říká.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.