Migréna a antikoncepce

Otázka

Dobré odpoledne, nikde nemohu najít odpověď na můj problém a tak Vás žádám o radu. Je mi 19 let a od cca 14 let trpím silnými migrénami s aurou – zřejmě jsem ji zdědila po matce. Objevuje se kdykoli, myslím, že zejména při stresu. Zajímalo by mě, zda mohu užívat bez problému hormonální antikoncepci – nyní beru Mirelle, nebo zda by pro mě lepší variantou byl antikoncepční kroužek či náplast atd. Bez antikoncepce bych se neobešla.

Odpověď

Užívání estrogenu v antikoncepci by vám lege artis měl schválit neurolog, který vás léčí. To, že migréna je slušně léčitelná, předpokládám, víte. Některé typy migrény, které jsou vázány na určitou fázi menstruačního cyklu se dokonce antikoncepcí „léčí“, pilulky se užívají bez pauzy, aby nedocházelo ke kolísání hormonálních hladin, které vyvolává migrenózní záchvat.

Mirelle obsahuje nejméně hormonů ze všech pilulek, z kroužku i náplasti se do těla dostává také estrogen, bez estrogenu je buď implantát nebo nitroděložní systém (Mirena), případně estrogen-free pilulky (Cerazette). Zda smíte estrogen, by však měl určit neurolog.