Milenku krále Jindřicha II. prý možná nepřímo zabilo zlato

Milenka francouzského krále Jindřicha II. Diana de Poitiers možná zemřela kvůli přílišné konzumaci takzvaného pitného zlata, což byl elixír mající zajistit věčné mládí a krásu. V nejnovějším čísle odborného periodika British Medical Journal to uvádí tým francouzských vědců, kteří zkoumali její tělesné pozůstatky.

Vědci zjistili, že Dianiny vlasy obsahují nezvykle mnoho zlata. Protože Diana de Poitiers nebyla královna a nenosila korunu, vidí jediné možné vysvětlení v požívání pitného zlata, kterému se prý králova milenka v honbě za zachováním své pověstné krásy oddávala denně. Tomuto pitnému zlatu se také přisuzuje mimořádná bledost její pleti.

Zlato bylo jednou ze složek elixíru, který byl v dané době – polovině 16. století – na francouzském dvoře velmi módní.

iana de Poitiers zemřela v roce 1566, kdy jí bylo 66 nebo 67 let. V té době už žila mimo Paříž, odkud ji po smrti Jindřicha II. v roce 1559 vypudila vdova po něm Kateřina Medicejská. Diana byla o dvacet starší než Jindřich, kterého měla nejprve jako chlapce ve výchovné péči, než se – zhruba v roce 1538 – stala jeho milenkou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.