Místo jarního detoxu nebo radikální diety změňte životní styl

S blížícím se jarem se v médiích i na sociálních sítích začíná čím dál častěji objevovat slovo detox, případně tipy na nesmyslné diety a nepodložené návody, jak zhubnout. Pojďme se podívat na komerční a laické rady očima skutečných odborníků. Detoxikační kúry jsou podle nich totiž z velké části zbytečné. „Organismus se umí efektivně detoxikovat sám. A pokud chcete zhubnout, raději, než dietě z časopisu věřte nutričnímu terapeutovi,“ říká MUDr. Magdaléna Jašková z Polikliniky IPP s.r.o.

Detox, nebo placebo?

Přestože mnoho lidí po svém jarním „detoxu“ podle návodů z internetu cítí na těle i na psychice zlepšení, mnozí experti bývají spíše skeptičtí a výsledek přirovnávají k placebo efektu. Máme dobrý pocit, že jsme pro tělo něco udělali, sníží se tak hladina stresu, klesne produkce pro tělo negativních stresových hormonů a tím se organismu opravdu může zdánlivě ulevit.

„Naše játra, plíce, kůže a ledviny přirozeně plní funkci očisty organismu od toxických látek a my jim můžeme pouze pomoci vytvořit takové podmínky, aby mohly fungovat co nejlépe. Pokud by zmiňované orgány neplnily svou funkci správně, tak zkrátka onemocníme,“ vysvětluje MUDr. Jašková Základ všeho tvoří a tvořit vždy bude zdravý životní styl, a to včetně pohybu.“

Rychlé diety, rychlý neúspěch

Dobrou tělesnou kondici neovlivní žádná jednorázová nevyvážená dieta nebo konzumace různých doplňků stravy. A pokud se jedná o hubnutí – spíše než na dosažení určitého konkrétního cíle, jako třeba shodit za měsíc 10 kg, je lepší se zaměřit na dlouhodobé a udržitelné řešení. Přísné diety totiž sice samy o sobě dokážou přinést zdánlivě pozitivní výsledky, většinou se ale jedná jen o rychlé odvodnění organismu, které se projeví i na nižší hmotnosti. To ale neznamená, že tělo spálilo tuky, kterých se dietou lidé chtějí zbavit. Radikální změnu jídelníčku navíc málokdo dokáže udržet dlouhodobě.

Hubněte s odborníkem, pomalu a vytrvale

A jak si tedy nastavit zdravé předsevzetí, které skutečně povede k pevnějšímu zdraví a tělu bez nadváhy? „Jestliže chcete zhubnout, investujte do kvalitního nutričního terapeuta, který vám pomůže vyladit váš jídelníček tak, abyste hubli zdravě a nižší hmotnost si udrželi. Abyste se opravdu zbavovali tuků a nikoli svalů nebo pouze vody,“ dodává MUDr. Jašková.

Co se týče pohybu, mějte na paměti, že lepší, než nárazové běhání je např. pravidelná chůze. Svůj životní styl proměňujte pozvolna a tak, aby vám jeho nová podoba byla příjemná a dala se dodržovat dlouhodobě. „Mnoho lidí si myslí, že bez permanentky do fitka se pohyb ve volném čase praktikovat nedá. Spousta lidí je ale omezena časem nebo rozpočtem. I taková situace má své řešení. Například cestou z práce vystoupím o několik zastávek dřív a domů si udělám 30minutovou svižnou procházku. I takhle malá změna životního stylu dokáže přinést velké výsledky,“ uzavírá MUDr. Jašková.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.