Na internetu jsou kontakty na zubaře, kteří berou nové pacienty

Sehnat v Česku zubaře je na řadě míst problém. V registru České stomatologické komory jich je kolem 7000, na jednoho připadá 1500 pacientů. Většina zubařů už ale nové pacienty nebere. Lidé proto složitě pátrají, kdo by je přijal. Pomoci jim může internet.

Kontakt na zubaře v blízkosti svého bydliště, který přijímá pacienty, najdou na stránkách komory. V hledání jim pomůže také informační web.

Databáze na tomto webu poradí s výběrem zubaře pro dospělé i pro děti a informuje, který zubní lékař spolupracuje se zdravotní pojišťovnou, u níž je pacient evidován. Na webu najdou lidé stomatologickou poradnu, články o péči o chrup a s cizími výrazy z oblasti zubního lékařství jim pomůže jednoduchý slovník. Vzdělávací videoseriál E-zubař uvádí, jak čistit zuby, vybrat správný zubní kartáček na míru a starat se o zuby s rovnátky.

Podle statistiků chodí k zubaři častěji ženy než muži. Nejnovější data jsou za rok 2008, kdy zubaře navštívilo 65 procent mužů a 72 procent žen. Lidé mladší 44 let chodili k zubaři dvakrát častěji než lidé starší. Oproti roku 2002 se podíl návštěv u zubaře významně zvýšil – tehdy to bylo 57 procent mužů a 60 procent žen.

Průzkum mezi zubaři ukázal, že Češi pokulhávají v technice čištění. Přitom správným a pravidelným čištěním zubů, včetně preventivních prohlídek, lze tvorbě zubního kazu zamezit. Nejúčinnější prevencí zubního kazu je mechanická očista plaku, který je základem pro vznik kazu. Proto by měly k základním potřebám dentální hygieny dospělých patřit zubní a mezizubní kartáčky, kvalitní zubní pasta, případně ústní voda.

Pro správný výsledek je důležitá správná technika čištění. Čisté zuby jsou na dotek jazykem hladké, povrch připomíná porcelán. Když nejsou zuby čištěné týden, začnou krvácet dásně. Krev je signálem nemoci.

Zuby se dají čistit i jinde než v koupelně. Většina lidí nemá trpělivost stát před zrcadlem a dlouhé minuty se pozorovat při čištění zubů. Výhodnější je zabavit se třeba sledováním televize a přitom pečlivě čistit jeden zub po druhém. Ideální doba očisty je od pěti do deseti minut, záleží ale hlavně na zručnosti, za jak dlouho si člověk dokáže kvalitně vyčistit celý chrup.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.