Na nemoci srdce umírá v ČR 16krát více žen než na rakovinu prsu

Více než polovina žen v ČR umírá na srdečně-cévní onemocnění, zemře na ně 16krát více žen než na rakovinu prsu. Ročně na nemoci srdce zemře asi 36.000 žen, řekl dnes novinářům preventivní kardiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Piťha. Podle něj se u žen srdeční potíže projevují o deset let později než u mužů, ale myslet na prevenci by ženy měly už kolem 40. roku věku, ne až v období menopauzy.

Menopauza neboli přechod znamená období kolem poslední menstruace, kdy se u ženy začíná měnit hladina hormonů. Menopauza přichází kolem 50. roku a její nástup je ovlivněn geneticky, počtem dětí, věkem začátku menstruace, kouřením a řadou dalších faktorů. Pouze asi 20 procent žen nemá v tomto období výraznější potíže. Většinu trápí návaly horka, noční pocení, bušení srdce a psychické poruchy, například plačtivost.
Nedostatek ženského hormonu estrogenu může vést ke zvyšování cholesterolu v krvi a rozvoji aterosklerózy, rizikem je řídnutí kostí a náchylnost ke zlomeninám. Podle gynekologa Tomáše Faita ze Všeobecné fakultní nemocnice lze sice potíže řešit hormonálními náhražkami a potravinovými doplňky, nejlepší je však ozdravit životní styl. Nejdůležitější je pohyb a změna stravy, zapomínat by ženy neměly na pravidelné kontroly u lékaře.
Podle nutriční terapeutky Tamary Starnovské se u žen v období přechodu mění chuťové preference a plíživě se může měnit jejich jídelníček. Vhodné je tedy hlídat celkovou skladbu potravy. Nezbytné je zastoupení ovoce a zeleniny, luštěnin, ryb, libového drůbežího masa, jíst méně tučných mléčných výrobků a místo nich zařadit kvalitní rostlinné tuky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.