Více než polovina žen v ČR umírá na srdečně-cévní onemocnění, zemře na ně 16krát více žen než na rakovinu prsu. Ročně na nemoci srdce zemře asi 36.000 žen, řekl dnes novinářům preventivní kardiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Piťha. Podle něj se u žen srdeční potíže projevují o deset let později než u mužů, ale myslet na prevenci by ženy měly už kolem 40. roku věku, ne až v období menopauzy.
Menopauza neboli přechod znamená období kolem poslední menstruace, kdy se u ženy začíná měnit hladina hormonů. Menopauza přichází kolem 50. roku a její nástup je ovlivněn geneticky, počtem dětí, věkem začátku menstruace, kouřením a řadou dalších faktorů. Pouze asi 20 procent žen nemá v tomto období výraznější potíže. Většinu trápí návaly horka, noční pocení, bušení srdce a psychické poruchy, například plačtivost.
Nedostatek ženského hormonu estrogenu může vést ke zvyšování cholesterolu v krvi a rozvoji aterosklerózy, rizikem je řídnutí kostí a náchylnost ke zlomeninám. Podle gynekologa Tomáše Faita ze Všeobecné fakultní nemocnice lze sice potíže řešit hormonálními náhražkami a potravinovými doplňky, nejlepší je však ozdravit životní styl. Nejdůležitější je pohyb a změna stravy, zapomínat by ženy neměly na pravidelné kontroly u lékaře.
Podle nutriční terapeutky Tamary Starnovské se u žen v období přechodu mění chuťové preference a plíživě se může měnit jejich jídelníček. Vhodné je tedy hlídat celkovou skladbu potravy. Nezbytné je zastoupení ovoce a zeleniny, luštěnin, ryb, libového drůbežího masa, jíst méně tučných mléčných výrobků a místo nich zařadit kvalitní rostlinné tuky.
Vložit komentář