Nadváha po porodu

Otázka

Dobrý den,je mi 26 let a mám roční dceru. V těhotenství jsem přibrala jen 13 kg, ale po porodu se mi je vůbec nedaří shodit, ba naopak. Měřím 170cm a vážím 98kg a před porodem jsem měla 83kg. Obvodní lékař mi poradil nejíst a pohyb. Chodím pravidelně ven, nedá se říct, že by jsem se nehýbala, ale už jsem bezradná. Nevím co mám dělat, a ani jak to dostat dolů. Prodělala jsem již před a po těhotenství trombózu a lékaři řekli, že je to z toho, že jsem tlustá. Nemohla by jste mi nějak poradit, jak s tím mám bojovat a nebo na koho se mám obrátit?

Odpověď

Kdyby bylo snadné obezitu léčit, byli by na světě jen samí štíhlí lidé. Doporučení nejíst a hýbat se je fajn, ale to vám nepomůže. Zkuste se přihlásit do klubu STOB (www.stob.cz) nebo Diana www.klub-diana.cz, kde používají metodu kognitivně behaviorální terapie obezity, která patří v současnosti k nejúspěšnějším.

Léčba obezity musí být vždy současně i léčbou dušičky, protože na nadměrný příjem kalorií lze pohlížet i jako na návyk. V případě neúspěchu pak existuje i bariatrie (chirurgická léčba obezity, tzv. podvázání žaludku, aby se zmenšil jeho obsah). V každém případě: držím palce!