Větší množství zubního kamene, korunky už nedrží tak dobře a objevuje se občasné nebo dokonce časté krvácení dásní. Zubních kazů už možná nepřibývá, ale ozývají se jiné problémy. Jak s nimi bojovat, nebo se jim ideálně vyvarovat? A jde to vůbec?
Krvácení dásní jako signál problému
Možná už se objevilo dříve. Pokud ne, tak v případě nedokonalé ústní hygieny nás bohužel ve středním věku všechny doběhne. Krvácení dásní je hlavním příznakem zánětu dásní, který způsobuje neodstraněný zubní kámen. Jak se ho zbavit? Nejprve navštívit dentální hygienistku, která kámen odstraní a zároveň ukáže, jak zuby správně čistit, aby se nový usazoval co nejméně. Pokud vám dásně nekrvácí a zároveň nejste kuřák – u kterých se krvácení neobjeví, i když zánět již existuje – tak vám můžeme gratulovat. Ideální prevencí je dentální hygiena dvakrát ročně a každodenní používání mezizubního kartáčku.
Zdraví dásní můžete podpořit i vhodně zvolenými produkty. Mezi ty nejoblíbenější patří gelová zubní pasta Meridol, bylinný Herbadent nebo klasický parodontax. Zdravé dásně poznáte podle pěkně růžové barvy a pevnosti. Žádný produkt není samospásný, takže samozřejmostí je také správná technika čištění zubů.
Korunky a můstky občas zlobí
I když jsou zuby pod korunkami endodonticky ošetřené – tedy mrtvé, bez nervů – může se stát, že se po čase ozvou. Obvykle je to způsobeno nedokonalým dočištěním některého z kanálků, což se u stoliček může stát. V takovém případě se neváhejte obrátit na svého zubního lékaře. Může totiž stačit kanálky znovu vyčistit. Prevence a zejména včasné vyhledání zubního lékaře jsou nejlepší cestou, jak si udržet zuby co nejdéle zdravé.
Aby byla životnost kourunek a můstků co nejdelší, je potřeba se o ně dobře starat. Ideální je používání mezizubního kartáčku. V případně můstků můžete využít speciální nit (SuperFloss), která má flaušové vlákno ke konci zpevněné, aby šla pod můstek dobře zavést. Jako modernější řešení se pak nabízí ústní sprcha, která čistí prostory kolem můstků a korunek pomocí proudu vody.
Stačí se držet pěti základní principů
Péče o zuby ve své podstatě není nijak složitá. Jen se musíte držet těch nejdůležitějších bodů.
1. Prevence u zubního lékaře a dentální hygienistky dvakrát ročně.
2. Čištění zubů pomocí kartáčku a pasty alespoň dvakrát denně.
3. Večerní používání mezizubních pomůcek (kartáčků a nití, popřípadě sprch).
4. Čištění zubů nejdříve 30 minut po jídle a pití (zejména kávě nebo vínu).
5. Omezený přísun slazených nápojů během dne.
Ano, roli hraje mnoho faktorů a i když se o zuby staráte zjevně dokonale, někdy se může nějaký problém objevit. Může jich být ale mnohem méně, než v případě, že budete péči zanedbávat. A za to zdraví zubů rozhodně stojí.
Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.cz
Vložit komentář