Nejvíc peněz ze sbírky proti rakovině jde na osvětu a prevenci

Nejvíc peněz z květnové sbírky proti rakovině jde na osvětu a preventivní akce. Řekla to předsedkyně sdružení Liga proti rakovině Praha Michaela Fridrichová. Letos se díky akci Český den proti rakovině vybralo podobně jako loni přes 14,5 milionu korun. Čistý výtěžek je 8,5 milionu korun. Na program nádorové prevence se rozdělí zhruba 4,4 milionu, na podporu kvality života pacientů s nádorem 3,2 milionu a na přístrojové dovybavení onkologických center 1,2 milionu. Část zaplatí liga ze svých prostředků. Šest milionů korun ročně spolknou provozní náklady.

K významným projektům sdružení patří putovní výstava o nádorové prevenci, vydávání brožur pro veřejnost o nádorové prevenci (asi 90.000 ročně) a preventivních letáků – jen během Českého dne proti rakovině se jich rozdalo 800.000.

Nejvíc peněz určených na přístroje, 700.000 korun, získá onkologické centrum Krajské nemocnice Pardubice. Dalšího čtvrt milionu korun jde na dovybavení radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka. Hospicům bylo přiděleno 200.000 korun. Na individuální výzkumné projekty a další poslouží 300.000 korun.

Liga financuje také informační nádorovou linku, preventivní dny proti kouření, proti rakovině děložního čípku a další. Hlavním námětem akcí příštího roku je aktivní prevence, tedy co může pacient pro sebe udělat sám. Týká se to očkování proti rakovině čípku, vyšetření na mamografu a dalšího.

V úterý pak začíná v Opavě třetí ročník putovní výstavy Každý svého zdraví strůjcem, která má „oddémonizovat rakovinu“ a informovat veřejnost hlavně o možnostech prevence tohoto závažného onemocnění. Součástí výstavy je pojízdná vyšetřovna, lidé si mohou zdarma nechat vyšetřit tlak, zjistit množství tuku, cholesterolu, stanovit BMI či prohlédnout pigmentová znaménka. Výstava po Opavě zavítá do dalších sedmi českých měst.

Sbírka se konala 12. května v 650 českých obcích. Prodalo se zhruba 750.000 symbolů sbírky, žlutých kytiček měsíčku lékařského, každý za dvacetikorunu. Díky dárcům získala liga za 20 let už přes 200 milionů korun.

Léčitelnost zhoubných nádorů se od roku 1990 zvýšila na dvojnásobek. Bez ohledu na druh nádoru má v průměru nyní šanci na vyléčení každý druhý nemocný.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.