Některé matky nasazují doma helmy už ročním dětem

Péče některých maminek o ratolesti zřejmě nezná meze. V obavě o zdraví potomků nasazují ochranné helmy už ročním dětem, které se sotva učí chodit. Nebezpečí pádu a úrazu však číhá všude, podle lékařů by tak batolata musela nosit helmu neustále, od čehož odborníci rozhodně odrazují. Pediatři zdůrazňují, že ochrana hlavy je nutná hlavně při jízdě na kole, bruslích, lyžích, doma prý je lepší zabezpečit prostor, kde se dítě pohybuje.

Ochranné helmy pro mladší než dvouleté dítě nabízí v Česku několik prodejců, všichni zaručují nezávadnost výrobku.
Dětský lékař Milan Kudyn řekl, že dlouhodobé nošení helmy není vhodné už jen z hygienického hlediska. „Děti se potí, navíc pokud je to skořepina, mohou se vytvářet otlaky,“ uvedl. Upozornil, že důležitou roli hraje i psychologický moment. „Když si začínající chodec udělá první bouli, dá si příště pozor, bude opatrnější, ale pokud neucítí bolest, před ničím se nezastaví,“ vysvětlil dětský lékař.
Pediatři upozorňují, že pokud dělá batole první krůčky, měla by ho doprovázet osoba, která už chodit umí. „Uklouznout dítě může i ve dvou letech, to by pak znamenalo, že by muselo nosit helmu permanentně, což si nedovedu představit,“ řekl Kudyn.
Odborníci radí maminkám, aby raději než na helmy spoléhaly na selský rozum. Dobré je odstranit z dosahu dětí všechny ostré rohy. „Obecně lze říci, že dětská hlavička je odolná vůči tupému nárazu. Nebezpečnější jsou ostré předměty. Doporučujeme matkám, aby po pádech pozorovaly dítě, pokud se nemění jeho chování, není třeba se obávat. Pokud má někdo obavy, rentgen vše odhalí,“ vysvětlil Kudyn. „Každopádně ochranným helmám na doma pro malé děti netleskám,“ dodal.
Na kolo, brusle či lyže ale helma rozhodně patří. Úrazy při sportech mohou být velmi vážné a přilba může zachránit zdraví i život, shodují se pediatři.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.