Nepravidelné velké bolesti

Otázka

Dobrý den, delší dobu mám nepravidelně velké bolesti. Bolí mne záda (od lopatek nahoru), mezi prsy, píchání u srdce. Údajně to mám od páteře, ale mně se to nezdá. Týden mám třeba tzv. klid a pak to najednou začne. Začne mne bolet na prsou, nemohu se ani nadechnout, v zádech. Jako byste obkreslili mezi prsy, pod levým prsem, kolem lopatky ke klíční kosti čáru. Je zajímavé, že pravá strana mne nebolí.

Odpověď

Chodím po rehabilitacích, ale nepomáhá to. Mám změny na páteři – výrůstky, výhřez 7-8 Th ploténky. K tomu mne v klidu začne bolet levá noha. Léky proti bolesti nepomáhají. Léčím se s vysokým tlakem. Je mi 54 let. Před půl rokem jsem byla na vyšetření (EKG, 24 hodinové nošení krabiček) – v normě. Nejsem si jista, když se bolesti stále zvyšují a neustávají, že je to jen od páteře. 2x jsem při těch největších potížích byla na měření tlaku a EKG, vše v normě. Už nevím, co mám dělat. Ty bolesti mi opravdu dávají zabrat. Není „v tom“ přece jen srdce? Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Na dálku, bez vyšetření jde spíše o „věštění“, než o seriózní radu, ale chcete-li mít jistotu, že nejde o srdíčko, pak by bylo dobré udělat zátěžové EKG/sono (vyšetření při chůzi na „běhátku“ nebo šlapání na rotopedu). Definitivní objasnění by přinesla koronarografie (rtg vyšetření po aplikaci kontrastní látky do věnčitých tepen pomocí katétru).