Nepříjemné a nevysvětlené bolesti nohy

Otázka

Dobrý den, je mi 31 let, doposud jsem neměla žádné větší zdravotní potíže. Asi před 3 týdny jsem měla menší úraz, kdy došlo k natažení svalů a bolesti od horní části lýtka až ke stehnu. Chirurgem mi byl doporučen klid na lůžku, který jsem dodržovala. Asi před týdnem mě začala bolet noha nejdříve na vnitřní straně lýtka, kde se objevila i modřina, ta už je nyní vstřebaná, bolesti jsou den ode dne horší, nyní mě bolí celá noha od chodidla až k tříslu, nejhorší je to v noci, ale dnes to ani přes den nestálo za nic.

Odpověď

V noze mi nepříjemně škube, pálí v ní, bolí lýtko i na holeni, pod kolenem, až stehno, díky těmto problémům jsem byla vyšetřena na cévním, kde mi bylo provedeno sono. Nález nesvědčil pro hlubokou žilní trombózu, ale pro jistotu mě pan doktor zaslal na flebografii, ta mi byla provedena včera – hluboký žilní systém mám průchodný, dysfunkční mám povrchový žilní systém. Včera večer po flebografii mě to začalo pálit a taky to zrudlo v podkolenní jamce a bolí mě to i s kolenem, vnější i vnitřní strana. Dnes jsem byla na cévním s výsledkem flebografie, doktor nohu zkontroloval a řekl, že trombóza tam nemůže být, že se nemá z čeho vytvořit. Já nevím, ale přijde mi divné, že mi nikdo neudělal odběr krve, jak znají mou srážlivost?? Vůbec žádná další vyšetření, nedostala jsem žádné léky, jen mast protizánětlivou, kterou už ale používám 3 týdny a naprosto bez výsledku. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné, že mám tyto bolesti od svalů, ale proč v celé noze a proč se stav horší, když jsem v klidu, zatímco při chůzi se mi uleví. Mám nohu úplně ledovou. Nerozumím tomu, budu vám velmi vděčná za radu, co si mám počít, jakého odborníka vyhledat, protože ty bolesti mi už dávají dost zabrat. Jsem nervózní, bojím se, co to může být. Předem vám moc děkuji za vaši radu.

MUDr. Marta Šimůnková:
Pravděpodobně půjde o důsledek úrazu – dělá to na mne dojem, že došlo ke krvácení (z natrženého svalu??), k opouzdření hematomu a vzniku cysty, která utlačuje okolní tkáně včetně cév. Mohlo také dojít k vzniku tzv. Bakerovy cysty (v podkolenní jamce nebo v lýtku). Tyto změny lze prokázat CT, a od nálezu by se měla odvíjet i léčba.