Nervozita, únava a otoky při léčbě štítné žlázy

Otázka

Dobrý den, je mi 32 let. Před rokem a půl mi zjistili úplnou nefunkčnost štítné žlázy. Začala jsem jíst Letroxin 125, před třemi měsíci jsem měla všechny hodnoty v normě. Na kontrolu mám jít až v prosinci, ale tak dva měsíce jsem opět unavená, mám pocit, že se vůbec nevyspím, i když mám tvrdý spánek. Dělá mi problém cesta autem, chce se mi hrozně spát. Začínám být opět nervózní, zase mám pocit otoku končetin.

Odpověď

Mám strach z toho, že se mi opět zhorší zrak, budu se bát spát po tmě atd. Je možné brát ještě nějaký doplněk stravy nebo to nemá smysl? Ještě se chci zeptat, jestli se před menstruací a během ní kvůli hormonům může tento stav zhoršovat? Moc děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Doplňkům stravy bych se do příští kontroly vyhnula. Možná by bylo užitečné zvýšit příjem jódu – raději v přirozené formě (dvě porce mořských ryb týdně) a stav bych konzultovala s endokrinologem. Bez vyšetření nelze říci, co je příčinou vašich potíží. Stav se opravdu může před menstruací v důsledku měnících se hormonálních hladin zhoršovat.