Nespecifická bolest břicha, zatuhlé obratle

Otázka

Asi měsíc mám bolesti břicha, neustále se stěhují, někdy jsou jen mírné, někdy silné, jednou bolí nadbřišek nalevo, pak napravo, pak podbřišek a pořád dokola. Chuť na jídlo mám, nezvracím, teploty taky nejsou. Chci se zeptat, když si nechám vyšetřit krev, sedimentaci, krevní obraz, poznaly by se z toho třeba žaludeční vředy, gastritida nebo zánět střeva?

Odpověď

Dnes jsem měla strašné bolesti a byla strašně slabá, tak mě z práce zavezli na chirurgii, pan doktor prohmatával pořád dokola břicho, ale na pohmat nebolelo. Pak mi prohlédl i záda – mám něco s obratli, jsou ztuhlé a zatvrdlé. Dostala jsem opich, že by to snad mohlo být od toho. Za jak dlouho takový opich zabere? Mám si nechat pro jistotu vyšetřit tu krev? Pan doktor říkal, že by to bylo vhodné, já si připadám jak simulant, ale ty bolesti občas stojí za to.

MUDr. Marta Šimůnková:
Opich páteře by měl zabrat téměř okamžitě. Optimální by bylo navštívit rovnou gastroenterologa. Ze sedimentace a krevního obrazu nelze ve většině případů určit příčinu bolestí břicha. Bývá zapotřebí provést více krevních testů a dalších vyšetření, například vředy se prokazují gastroskopicky, součástí diagnostiky může být ultrazvukové vyšetření apod. Chirurgové poznají spíše „akutní“ břicho, tedy náhlou příhodu břišní (třeba zánět slepého střeva), což jsou nemoci, které se léčí chirurgicky. Určitě neváhejte a obraťte se na specialistu.