Neuropatická bolest

Otázka

Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na závěr z CT: Bez jednoznačných známek herniace nebo protruze meziobrat. plotének ve vyš. oblasti (jen u L4/L5 přesahování disku přes zadní okraje obratlových těl asi o 2mm, u L5/S1 mediálně jen kolem 1,5mm). Výrazné snížení MOP L5/S1 při v.o. kongenitální hypoplazii disku. Deform. spondylóza s drobnými dorzálními spondylofyty na úrovni L5/S1 laterárně vlevo mírně prominující do spinálního kanálu v rozsahu max. 2mm. Vím, že se neléčí snímky, ale pacient,ale mám bolesti zad hlavně v bedrech už asi rok, které se stupňují. Bolest byla nejdříve tupá, pak i bodavá,řezavá při některých pohybech, teď i pálivá. V roce 2011 2x rehabilitace bez většího efektu. 2 měsíce cvičím spinální cviky SM systém dle p. Smíška s elastickým lankem. Tablety proti bolesti beru jen občas, a to paralen a ibalgin. A můj dotaz prosím: Jaká je prognóza u tohoto nálezu, mám prý jen lehké opotřebení, ale bolesti se stupňují. Jak zastavit růst osteofytů a jde to vůbec?

Odpověď

 Rtg nález podle popisu opravdu není výrazný, ale potíže dělat může. To je individuální. Progresi bývá možné zpomalit rehabilitací, správným, každodenním cvičením podle zácviku zkušeným fyzioterapeutem. Nesprávné cviky mohou páteř poškodit.

Pálivá bolest naznačuje, že se ale může jednat možná i o neuropatickou bolest (nebo smíšenou), kde je příčína bolestivých vjemů přímo v nervech a jen zčásti ve změnách na páteři. Nejde o ojedinělý stav, v některých případech se na zhoršení takových potíží podílí i psychika (vím, o čem mluvím z vlastní zkušenosti). Pokud se budou bolesti zhoršovat, zkuste vyledat odborníka na léčbu chronických bolestivých stavů. Radu vám poskytnou třeba na lince proti bolesti http://www.linkaprotibolesti.cz/