Nezapomeňte vzít na dovolenou antikoncepční pilulky

Antikoncepční pilulky by si ženy, které je užívají, měly přibalit i do zavazadla na dovolenou. Pokud se ocitnou bez pilulek v cizině, mohou je podle gynekologa Jaroslava Jeníčka zkusit koupit v lékárně, pokud se v dané zemi dají pilulky koupit volně. Mohou také zkusit získat recept od tamního lékaře. To ale může být problém, a tak nejschůdnější bývá koupit v cizině kondomy.

„V takové situaci je každá rada těžká. Já užívám také nějaké léky a třikrát si před cestou zkontroluju, zda je mám sbalené s sebou,“ řekl Jeníček. V různých zemích se dostupnost antikoncepce liší – v Česku jsou pilulky pouze na recept. Lékař pravidelně kontroluje zdravotní stav ženy a ví, jaká rizika jí hrozí, podle toho volí nejvhodnější přípravek. Pilulky užívá 43 procent českých žen v plodném věku.

V zemích, kde je antikoncepce ve volném prodeji, může žena, pokud zná složení svého preparátu, získat tabletky, které se v té zemi třeba jmenují jinak. Důležité je složení, ne obchodní název, žena tak může cyklus braní normálně dokončit.

V zemích, kde je nutný recept, může žena zkusit domluvit se s nějakým gynekologem, jestli by jí recept nenapsal. Jeníček přiznal, že sám by ženě, která není jeho pacientkou, recept nenapsal. „Přiznám se sám za sebe, že velmi nerad, v podstatě takřka vůbec nepředepisuju antikoncepci ženě, kterou neznám a neznám její anamnézu. Sám za sebe, kdyby mě někdo takto navštívil v Praze, říkám, že bych pilulky nenapsal. Ale mohu se lišit od kolegů,“ řekl.

Pokud žena pilulky nesežene, užívání přeruší a měla by se chránit jinak. Osvědčená je bariérová metoda, kondomy jsou všude k dostání.

V tom případě ale žena musí počítat s tím, že když pilulky náhle vysadila, někdy uprostřed cyklu se u ní může objevit nepravidelné krvácení. Souvisí s tím, že její tělo bylo zvyklé na pravidelný přísun hormonů, které najednou chybějí.

V případě neplánovaného sexu, kdy žena nebere pilulky a partner ani nepoužil kondom, je řešením pilulka „po“. V Česku je jen na lékařský předpis, v některých zemích je i ve volném prodeji. Pilulka ale je řešením spíše pro neplánovaný sex, pokud je žena na dovolené se svým partnerem, měla by se podle Jeníčka chránit raději bezbariérově.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.