lidské plíce

Nová metoda umožní využít k transplantaci více dárcovských plic

Nových plic se v Česku každý rok dočká zhruba 20 pacientů. Transplantuje je jako jediná v zemi 3. chirurgická klinika ve Fakultní nemocnici Motol. Na čekací listině má asi 40 pacientů. Až třetina se transplantace nedočká, nepodaří se pro ně najít vhodný orgán. To by se mohlo změnit, až Motol začne používat novou metodu, která umožní využít k transplantaci i plíce, které zatím lékaři museli odmítat. Řekl to přednosta kliniky docent Robert Lischke.

„Nová metoda označovaná jako Ex vivo perfúze a rekondice plic znamená přelom. Umožní vyjmutý orgán podrobně vyšetřit a případně i vyléčit, a tedy zcela zásadně zlepšit a obnovit jeho ztracenou funkci,“ popsal přednosta.

Nyní je podle něj použitelná nanejvýš pětina dárcovských plic. Během cesty za dárcem se totiž může stát, že funkce plic se zhorší natolik, že nejsou použitelné. Může se tedy stát i to, že pacient už čeká na sále na transplantaci a vše se na poslední chvíli musí zastavit.

Pro zdravotní pojišťovny by nová metoda podle přednosty neměla být výrazně dražší, než je stávající způsob transplantací plic. Výraznější investicí by bylo jen speciální technické vybavení a spotřební materiál.

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle mluvčího Jiřího Roda uhradila loni 13 transplantací plic za celkem devět milionů korun. Cena se pohybuje od zhruba 740.000 korun za operaci s nejmenšími komplikacemi až po víc než milion korun za operaci s nejtěžšími komplikacemi.

Na čekací listinu pro transplantaci plic se píšou pacienti, kteří mají před sebou nejvýš rok a půl života, bývají závislí na dýchacím přístroji. Sebemenší pohyb pro ně kvůli nedostatku kyslíku znamená obrovskou námahu.

Transplantace tohoto orgánu patří k velmi náročným výkonům. Riziko těžké infekce je zde velmi vysoké, protože nové plíce jsou trvale vystaveny nesterilnímu okolnímu vzduchu. Jednotlivé operace se navíc od sebe liší, zákrok je nutno „šít“ pacientovi na míru podle původního onemocnění, tělesných proporcí i celkového zdravotního stavu.

„Pokud se transplantace podaří, je to pro pacienta zcela zásadní. Jeho život se prodlouží a dostane jinou kvalitu. S novými plícemi může sportovat, chodit do práce, studovat, cestovat i mít děti,“ shrnul docent.

S transplantacemi plic začal v Česku v roce 1997 tehdejší přednosta kliniky profesor Pavel Pafko, který se to naučil ve Vídni. Lischke je jeho žák a nástupce. Je také vedoucím programu transplantace plic v ČR.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.