Až donedávna bylo možné vyšetřit játra pouze pomocí biopsie, při které se jehlou odebírá malé množství jaterní tkáně. Novinkou v tomto oboru je tzv. elastografie, při níž se provádí vyšetření speciálním ultrazvukem. Tato metoda přináší mnohé výhody – je pro pacienty šetrnější a navíc bezbolestná. Lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kteří tuto metodu zavádějí do praxe, už teď odhadují, že v budoucnu by tato nová metoda mohla nahradit biopsii až v polovině případů.
Podle všech zjištění jsou výsledky elastografie stejně průkazné jako u klasické biopsie. Lékaři IKEMu proto věří, že toto nové vyšetření bude moci například u virových infekcí jater, žloutenek nebo při vyšetřeních po transplantaci jater zcela nahradit biopsii. Ta se provádí pomocí speciální jehly, nejčastěji z pravého jaterního laloku. „Pro některé pacienty může být biopsie jater nepříjemná, výjimečně může být komplikací krvácení nebo zánět. Několik hodin před zákrokem se nesmí jíst a pít, po výkonu je nezbytný klidový režim do následujícího dne,“ říká zástupce přednosty Kliniky hepatogastroenterologie MUDr. Jan Šperl.
Elastografické vyšetření je pro pacienta v mnoha ohledech komfortnější – jde vlastně o klasické ultrazvukové vyšetření jako například u těhotných žen. Rozdílem je, že elastograf měří navíc i elasticitu jaterní tkáně, tzn. její měkkost nebo tuhost. Čím větší odpor játra kladou, tím jsou tužší a hodnota elasticity je vyšší – to lékař vidí okamžitě na monitoru – zde je barevná škála od modré až po červenou, která signalizuje závažné onemocnění. Výhodou je také to, že lékař může snímat elasticitu z různých míst v játrech, zatímco biopsie hodnotí pouze vzorek z jednoho místa.
Vyšetření elastografem s sebou nese i další pozitiva – je neinvazivní, nebolestivé, lze jej pohodlně kdykoli zopakovat. „U pacientů s pokročilým onemocněním jater není překážkou vyšetření ani přítomnost volné tekutiny v dutině břišní, která se zpravidla při těchto diagnózách vyskytuje. Elastograf je velmi vhodný pro kontinuální sledování vývoje fibrózy a tím pádem pro celkové hodnocení efektu terapie. Toho se často využívá například u pacientů s autoimunitní hepatitidou nebo s hepatitidou typu B či C,“ vysvětluje MUDr. Halima Gottfriedová, CSc., vedoucí lůžkového oddělení Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.
Vyšetření nevyžaduje zvláštní přípravu, stačí jen pár hodin předem nejíst. V průběhu je nutná dechová spolupráce jako při běžném ultrazvukovém vyšetření břicha. Vyšetřit nelze jen asi 5-8 % pacientů, a to nejčastěji z důvodu významné obezity nebo absolutní neschopnosti zadržet dech. Indikovat toto vyšetření mohou všichni lékaři z hepatogastroenterologických poraden. Výsledek je pak k dispozici ihned.
V případě, že by se lékařům na elastrografu ukázala jakákoliv anomálie, pacient se biopsii nevyhne. Stále se jedná o nejprůkaznější metodu, která i nadále zůstane v řadě případů nenahraditelná. Lze ale předpokládat, že ji až u poloviny nemocných v budoucnu elastografie spolehlivě nahradí.
Prosím to vyšetření je jen vPraze nebo i v Brně