elastografie

Nová ultrazvuková metoda dokáže nahradit biopsii jater

Až donedávna bylo možné vyšetřit játra pouze pomocí biopsie, při které se jehlou odebírá malé množství jaterní tkáně. Novinkou v tomto oboru je tzv. elastografie, při níž se provádí vyšetření speciálním ultrazvukem. Tato metoda přináší mnohé výhody – je pro pacienty šetrnější a navíc bezbolestná. Lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kteří tuto metodu zavádějí do praxe, už teď odhadují, že v budoucnu by tato nová metoda mohla nahradit biopsii až v polovině případů.


Podle všech zjištění jsou výsledky elastografie stejně průkazné jako u klasické biopsie. Lékaři IKEMu proto věří, že toto nové vyšetření bude moci například u virových infekcí jater, žloutenek nebo při vyšetřeních po transplantaci jater zcela nahradit biopsii. Ta se provádí pomocí speciální jehly, nejčastěji z pravého jaterního laloku. „Pro některé pacienty může být biopsie jater nepříjemná, výjimečně může být komplikací krvácení nebo zánět. Několik hodin před zákrokem se nesmí jíst a pít, po výkonu je nezbytný klidový režim do následujícího dne,“ říká zástupce přednosty Kliniky hepatogastroenterologie MUDr. Jan Šperl.

Elastografické vyšetření je pro pacienta v mnoha ohledech komfortnější – jde vlastně o klasické ultrazvukové vyšetření jako například u těhotných žen. Rozdílem je, že elastograf měří navíc i elasticitu jaterní tkáně, tzn. její měkkost nebo tuhost. Čím větší odpor játra kladou, tím jsou tužší a hodnota elasticity je vyšší – to lékař vidí okamžitě na monitoru – zde je barevná škála od modré až po červenou, která signalizuje závažné onemocnění. Výhodou je také to, že lékař může snímat elasticitu z různých míst v játrech, zatímco biopsie hodnotí pouze vzorek z jednoho místa.

Vyšetření elastografem s sebou nese i další pozitiva – je neinvazivní, nebolestivé, lze jej pohodlně kdykoli zopakovat. „U pacientů s pokročilým onemocněním jater není překážkou vyšetření ani přítomnost volné tekutiny v dutině břišní, která se zpravidla při těchto diagnózách vyskytuje. Elastograf je velmi vhodný pro kontinuální sledování vývoje fibrózy a tím pádem pro celkové hodnocení efektu terapie. Toho se často využívá například u pacientů s autoimunitní hepatitidou nebo s hepatitidou typu B či C,“ vysvětluje MUDr. Halima Gottfriedová, CSc., vedoucí lůžkového oddělení Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Vyšetření nevyžaduje zvláštní přípravu, stačí jen pár hodin předem nejíst. V  průběhu je nutná dechová spolupráce jako při běžném ultrazvukovém vyšetření břicha. Vyšetřit nelze jen asi 5-8 % pacientů, a to nejčastěji z důvodu významné obezity nebo absolutní neschopnosti zadržet dech. Indikovat toto vyšetření mohou všichni lékaři z  hepatogastroenterologických poraden. Výsledek je pak k dispozici ihned.

V případě, že by se lékařům na elastrografu ukázala jakákoliv anomálie, pacient se biopsii nevyhne. Stále se jedná o nejprůkaznější metodu, která i nadále zůstane v řadě případů nenahraditelná. Lze ale předpokládat, že ji až u poloviny nemocných v budoucnu elastografie spolehlivě nahradí.

Jedna odpověď k “Nová ultrazvuková metoda dokáže nahradit biopsii jater”

  1. Jana Nováčková 24.12.2018 0:55

    Prosím to vyšetření je jen vPraze nebo i v Brně

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.