Nová vakcína je proti více typům pneumokoků, v ČR některé nejsou

V Česku je ode včerejška dostupná nová vakcína proti pneumokokům, která sice chrání proti více typům bakterií, některé z nich se však zatím v tuzemsku na rozdíl od jiných států téměř nevyskytují. Novinářům to řekl epidemiolog Roman Prymula. Novou vakcínu zatím nehradí zdravotní pojišťovny, výrobce s nimi o úhradách teprve jedná.

Nová vakcína chrání podle Prymuly proti 80 procentům původců, dosud dostupná proti 60 procentům. „Klinicky důležité sérotypy jsou pokryty oběma vakcínami,“ řekl ČTK Prymula.
Pneumokoky jsou bakterie, jež se běžně vyskytují v nosohltanu zdravých lidí, u některých však mohou způsobit různě závažná onemocnění. Nejzávažnější jsou záněty mozkových blan. Ohroženy jsou hlavně malé děti.

Nová vakcína chrání také proti typu pneumokoka, který je běžnou příčinou onemocnění třeba v Portugalsku nebo Francii. Výskyt tohoto typu v Evropě narůstá, v Česku zatím nepředstavuje problém, vysvětlil Prymula. Jiná vakcína proti tomuto typu pneumokoka podle něj nechrání. V ČR již je nyní podle výrobce 60.000 nových vakcín s rozšířenou ochranou.

Od letoška platí, že rodiče dětí do jednoho roku věku mají nárok na bezplatné očkování proti pneumokokům. Kolem úhrad se však vyskytly nejasnosti. Nejdřív odmítali děti očkovat někteří lékaři, prý by museli na vakcíny doplácet ze svého. Česká lékárnická komora poté upozornila na to, že očkování údajně nelze hradit ze zdravotního pojištění. Ministerstvo ale ujišťuje rodiče dětí do jednoho roku věku, že za očkování proti pneumokoku nemusejí nic platit, vše hradí pojišťovny.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.