Čeští onkologové léčí své pacienty pomocí nové unikátní metody. V boji proti zákeřné rakovině je využívána vlastní imunita člověka. Této terapii se odborně říká imunoonkologická léčba a lékaři se při ní snaží nabudit a odbrzdit imunitní systém pacienta tak, aby zaútočil na nádorové onemocnění.
Princip imunoonkologické léčby se vrací k původní myšlence, že rakovina je selhání imunitního systému. „Léčba funguje na bázi „vypnutí“ kontrolního mechanismu, který drží imunitu pacienta na uzdě, a takto „rozjetá“ imunita dokáže v určitém počtu případů zabojovat proti zhoubnému bujení a proces zastavit, ne-li zvrátit. Tato léčba ovšem není vhodná pro každého,“ vysvětluje předseda České onkologické společnosti prof. Jiří Vorlíček.
Naděje pro pacienty s melanomem
Momentálně se pomocí této metody léčí v Čechách pětašedesát pacientů. Všechny z nich trápí metastazující zhoubný melanom. Právě nádory vznikající na kůži jsou jedny z nejčastějších a nejvíce agresivních zhoubných nádorů, jejichž výskyt se stále zvyšuje především u mladých lidí.
Ještě před několika lety přežíval déle než rok pouze jeden ze čtyř pacientů. Průměrná doba přežití se pohybovala mezi šesti a devíti měsíci a tento čas nedokázala donedávna prodloužit žádná terapie. „Nová inovativní léčba, která aktivuje vlastní imunitní systém pacienta, téměř zdvojnásobuje počet přežívajících pacientů po jednom roce. A co je nejdůležitější – nemalá část pacientů (20-25 %) má dokonce naději na dlouhodobé přežití,“ podotkl prof. Jindřich Fínek, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň.
Léčba není pro každého
Terapii nelze nasadit každému pacientovi. Lékaři zatím nedokáží přesně odhadnout, který z nemocných bude na léčbu reagovat a u kterého zůstane bez odezvy. Posílají na ni proto zatím pouze ty, u nichž selhalo veškeré předchozí léčení.
Je třeba hlídat i celkový zdravotní stav léčeného. Ten nesmí trpět autoimunitními onemocněními, k nimž patří například revmatoidní artritida, Crohnova choroba nebo roztroušená skleróza. Nasazení léků by u těchto osob vedlo k závažným komplikacím.
Odborníci upozorňují, že se často setkávají s nesprávným pochopením léčebné metody ze strany pacientů. Ti chybně pokládají volně prodejné preparáty na podporu imunity za imunoonkologickou terapii. Echinaceou či hlívou ústřičnou rakovinu bohužel vyléčit nelze, připomínají lékaři.
Předpokládá se, že v budoucnu bude možné léčbu nasadit i při dalších typech nádorových onemocnění, například u rakoviny prostaty, ledvin či plic.
Vložit komentář