Obrat „nudit se k smrti“ prý není až tak hyperbolický

Slovní spojení „nudit se k smrti“ nebo „smrtelná nuda“ nemusejí být jen tak hozená do větru, ale mohou odrážet skutečnou souvislost mezi nudou a předčasnou smrtí. Uvádí se to v komentáři, který má v dubnovém čísle zveřejnit odborné periodikum International Journal of Epidemiology a o kterém informovala agentura AP. Experti v něm označují za možné, že čím víc se člověk nudí, tím větší je pravděpodobnost, že zemře předčasně.

Annie Brittonová a Martin Shipley z britské vysoké školy University College London ovšem podle AP upozorňují, že sama nuda asi nezabíjí. Může ale ukazovat na další rizikové faktory, jako je pití, kouření a braní drog, nebo k nim vést.

Brittonová a Shipley analyzovali dotazníky, které v letech 1985 až 1988 vyplnilo přes 7500 londýnských státních zaměstnanců, jimž bylo tehdy 35 až 55 let. Měli odpovědět na otázku, zda se v předešlém měsíci v práci nudili.

Při zkoumání případů těch ze vzorku, kteří do loňského dubna zemřeli, vědci zjistili, že úmrtnost na srdeční choroby byla u těch, kdo přiznali nudu, dvaapůlkrát vyšší než u ostatních. Rozdíl byl menší, když se vzaly v úvahu další potenciálně rizikové faktory jako úroveň fyzické aktivity.

Další experti řekli, že i když je tento průzkum předběžný, souvislost mezi nudou a většími srdečními problémy je možná, ne-li dokonce přímá.

„Ten, kdo se nudí, nemusí cítit motivaci k tomu, aby řádně jedl, cvičil a žil zdravým životním stylem. To ho vystavuje zvýšenému riziku kardiovaskulární příhody,“ řekl Christopher Cannon z Harvardovy univerzity ve Spojených státech.

Podle dalších vědců může být nuda stejně nebezpečná jako stres.
„Nuda není neškodná,“ řekla Sandi Mannová z University of Central Lancashire v anglickém Prestonu. Podle ní nuda souvisí s potlačováním hněvu, které může zvyšovat krevní tlak a snižovat přirozenou imunitu organismu. „Lidé, kteří se nudí, mají také sklon k tomu, aby víc jedli a pili, a pravděpodobně nejedí mrkev nebo celerové tyčinky,“ řekla Mannová.
Dodala ale, že starosti by si měli dělat jen ti, kdo se nudí chronicky, protože „občas se nudí každý“.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.