Obtížně řešitelné kožní problémy

Otázka

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 40 let, užívám hormonální antikoncepci Diane-35, přesto mám stále velmi špatnou pleť. Na tvářích mívám drobné i větší červené pupínky, pleť je mastná, ale i po jemném odlíčení vypadá přesušeně, pálí, někdy i svědí. Po velmi krátké době se znovu vytvoří mazotok. Žádala jsem kožní lékařku o Roaccutan, ale odmítá mi ho předepsat, protože prý to není tak vážné.

Odpověď

Užívám tedy léky na uklidnění – Lexaurin a uvažuji o nějakých antidepresivech. Žádné mé mnohaleté úsilí nevedlo k úspěchu. Vlastně ani nevím, je-li moje pleť suchá nebo mastná. Vím, že mnoho lidí trpí vážnými zdravotními problémy, přesto se cítím po dvacetiletém neúspěšném boji velmi vyčerpaná, bez chuti do života. Existuje nějaká pomoc? Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Doporučila bych vám, abyste si vyžádala vyšetření ještě dalším kožním lékařem, který se specializuje na estetickou nebo korektivní dermatologii. Otázkou je, zda byla správně stanovena diagnóza akné (velmi pravděpodobně by totiž došlo k podstatnému zlepšení na Diane-35). Vaše pocity zcela chápu, proto bych vám doporučila navštívit například prof. MUDr. Janu Hercogovou (info www.dermatology.cz)