Odborník radí pít mléko, nebo alespoň zakysané mléčné výrobky

Mléko je podle Pavla Suchánka z Fóra zdravé výživy nezbytnou součástí stravy a nic na tom nemění nepodložená tvrzení kritiků a propagátorů různých výživových směrů, že pro člověka není přirozenou potravinou, zahleňuje a způsobuje alergie. Suchánek to řekl. Uvedl, že pokud někomu působí mléko trávicí potíže, neměl by ho zcela vyřadit, ale nahradit zakysanými mléčnými výrobky.

 

„To, že mléko zahleňuje, nikdo neprokázal, a nejsou o tom žádné informace ve vědeckých ani lékařských kruzích,“ zdůraznil. Rodiče se ho v poradně prý dost často ptají, zda mohou dítěti mléko dávat. Vysvětluje jim, že pokud právě jejich dítě tráví hůře mléko, může to být způsobeno nesnášenlivostí mléčného cukru, neboli laktózovou intolerancí.

„Dá se to vyřešit jednoduše, že dítě dostává zakysané mléčné výrobky, kde už mléčný cukr není,“ řekl. Pro specifickou skupinu veganů a vegetariánů se podle Suchánka mluví také o tom, že by mohlo být řešením takzvané sojové mléko, přesněji sojový nápoj, protože mléko je označení pouze živočišných produktů. „To je ale řešení jen pro dospělé a pouze v určitých případech,“ upozornil.

Mléko a mléčné výrobky obsahují esenciální aminokyseliny, což jsou látky, které si tělo nedokáže samo vytvořit a musí je přijímat stravou. Rostlinné zdroje neobsahují tyto esenciální aminokyseliny v dostatečném množství. „Proto je vhodnější, když člověk nepije mléko, aby alespoň jedl mléčné výrobky, případně tvaroh, tvrdé sýry a další,“ dodal Suchánek.

Podle kritiků pijí v přírodě mléko jen mláďata, protože jen ona tvoří v trávicím traktu enzym laktázu štěpící mléčný cukr, laktózu. Postupem času, když se zvířecí mláďata odstavují, enzym se přestává tvořit. Nerozštěpená laktóza ve střevech vytváří plyny, způsobuje bolesti, nadýmání a průjmy.

Evropská populace však mléko konzumuje tisíce let a je na něj natolik zvyklá, že ho dokáže bez problémů trávit. Trávicí trakt lidí, na rozdíl od zvířat, nepřestává tvořit enzymy trávící mléko, a tak ho dokáže využívat i v dospělosti. Není tak tomu u všech lidských ras, většina asijské populace, část africké a některé další se nepřizpůsobily a mléko jim vadí. Mléko může vadit lidem také přechodně, například pro prodělaném zánětlivém onemocnění střev, časem se schopnost trávit ho vrátí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.