Opakované záněty močového měchýře

Otázka

Už 5 let trpím opakovanými záněty močového měchýře, které se vracejí pravidelně ve dvouměsíčních intervalech. Vyzkoušela jsem už spoustu přípravků na prevenci, ale žádný nezabral. Rentgen ani ultrazvuk nic neukázali, jen v moči se pokaždé objeví bakterie a krev. Můj urolog mi oznámil, že se jedná o chronický zánět, předepsal opět antibiotika a poslal mě domů. Proto jsem se chtěla zeptat, jaká vyšetření/testy bych si u něho měla vyžádat, popř. jaká vyšetření by mi měl udělat můj gynekolog, v případě, že by příčina byla gynekologického charakteru. Zároveň se chci zeptat,jestli se při již rozvinutém zánětu doporučuje pít urologický čaj. Ještě podotýkám, že je mi 26 let a zatím nemám děti.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Gynekolog by měl provést mikrobiální poševní obraz (MOP), který je součástí i každé preventivní prohlídky. Při opakování uroinfekce se doporučuje vyšetření ledvin, vzhledem k době trvání potíží asi nestačí rtg a ultrazvuk, je nutné vyloučit, zda se nejedná o tzv. vesikouretrální reflux, pak zřejmě kalibraci uretry (není-li zúžená), orientační vyšetření funkce ledvin.
Současně by bylo vhodné pátrat po tom, zda se nezabydlela v těle infekce (v dutině ústní, na mandlích, v dutinách) a provést orientační imunologické vyšetření. Lépe by bylo, kdybyste se obrátila na specializované urogynekologické pracoviště.