Operativní řešení zalehlých uší

Otázka

Dobrý den, dcera (3,5 roku) má už měsíc převážně ráno a večer kašel. Hleny jsou vazké, žluté. K tomu se přidaly zalehlé uši. Nemá teplotu, takže antibiotika nejsou nutná a lékařka nás poslala na ORL. Tam nám potvrdili zalehnutí obou uší – důvodem je prý zvětšená nosní mandle. Uši nám profoukli balónkem,odlehly. Za týden jsme šly na kontrolu, mezitím nám uši opět zalehly, další týden také. Lékař zkonstatoval, že jediný způsob, jak se zbavit zalehlých uší, je operace – odstranění nosní mandle a odsátí hlenů ze zvukovodů. Operace se provádí v plné narkóze. Četla jsem si příspěvky maminek, bohužel bylo více těch, co měly po operaci komplikace. Chtěla bych se zeptat, zda je opravdu při dlouhodobém zalehnutí uší jediným řešením operace.

Conseq Investment Management
Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Zvětšená nosní mandle bývá příčinou mnoha potíží a já jako „vystudovaný pediatr“ se velmi přimlouvám za její odstranění. Nenazývala bych to „operací“, jde o velmi malý zákrok, který se dříve dělal i bez narkózy. Je to pro děti však nepříjemné, proto se dává v současnosti přednost krátké narkóze.
Zbytnělá nosní mandle je i dobrým sídlem pro bakterie, může způsobit nedoslýchavost, potíže s dýcháním a problémy se spánkem, dokonce i vadné držení těla. může alergizovat…
Co se týče „příspěvků“ maminek – osobně mám s názory žen na internetu velmi špatné zkušenosti – píší v 99 % jen ty, které si chtějí postežovat, potíže zveličují, je to určitý druh exhibicionismu.
Před odstraněním nosní mandle bych však doporučovala ještě udělat mikrobiologické vyšetření výtěrů (nos, krk), vyšetření z krve (hlavně CRP), zda za potížemi není skrytý bacil (nemusí působit teploty). Pokud by se v těchto vyšetřeních prokázala infekce, pak by byla na místě antibiotika, která by mohla stav zlepšit.
V péči o horní dýchací cesty je velmi důležité udržovat průchodné nosní průduchy, tedy smrkat, můžete používat i nosní spreje (mořská voda, minerální voda – dlouhodobě ne kapičky, které obsahují látky, které působí stažení cév). Tím by se mohlo i mírnit zaléhání uší. Při dlouhodobém zalehnutí uší při zvětšené nosní mandli je však její odstranění velmi dobrým řešením.