Osvěta o duševních poruchách má změnit nesprávné postoje lidí

Duševní poruchy ve stáří, patologické hráčství, pedofilie či omezovací prostředky v péči o duševně nemocné patří k tématům, o nichž promluví odborníci z Psychiatrické léčebny Bohnice v letošním čtvrtém cyklu Přednášek o psychiatrii pro veřejnost. Sdělila to mluvčí léčebny Dagmar Žaludová.

„Odborníci chtějí osvětou o duševních poruchách změnit nesprávné zažité postoje lidí a zlepšit spolupráci veřejnosti, což přispěje i k lepším výsledkům péče,“ vysvětlila.

Přednášky se konají od 1. března do 17. května v Divadle Za plotem v areálu léčebny vždy v úterý od 16:00 do 17:30, vstup je volný a není třeba se předem přihlašovat. Podrobný program je na webu léčebny.

Zájem o minulé cykly předčil podle Žaludové očekávání. Přicházeli zejména studenti a důchodci, ale i ti, kteří potřebují znalosti o duševních poruchách ke své práci.

„Mnoho dotazů a aktivní účast v diskusi ukázaly, že veřejnost nemá o duševních poruchách dost informací a že jí je dlužíme. Potvrdilo se, že mnozí návštěvníci se s duševní nemocí setkali u svých blízkých,“ uvedla.

Podle nejnovějších údajů statistiků vyhledalo v roce 2009 psychiatra téměř půl milionu Češek a Čechů. Psychiatři v ambulancích provedli přes 2,6 milionu vyšetření. Nejčastěji podle statistiků trápí pacienty chorobný strach a nutkavé jednání, deprese, časté jsou demence a schizofrenie.

Péči vyhledávají častěji ženy, muži však jsou výrazně častěji ošetřováni kvůli sexuálním poruchám a léčbě chorob vyvolaných pitím alkoholu a zneužíváním drog. Muži tvoří téměř dvě třetiny pacientů protialkoholní i protidrogové léčby a 90 procent pacientů léčených pro patologické hráčství.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.