intervalový trénink

Ověřeno: Kruhový trénink snižuje zlý cholesterol

Odborníci na sport a biomedicínu z italských univerzit v Palermu a Padově našli účinný druh sportu pro snižování zákeřného cholesterolu a dalších rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění. Zjistěte, co 12týdenní studie odhalila.

Cílem studie bylo porovnat výsledky vysokofrekvenčního cvičení proti klasické aerobní zátěži. Výzkumu se zúčastnilo 58 lidí ve středním věku trpících nadváhou. Rozdělili se náhodně do 3 skupin. Všichni účastníci cvičili 3× týdně po dobu 50 minut. Trénink se lišil v intenzitě – první skupina cvičila ve vysoké tepové frekvenci, druhá klasický vytrvalostní trénink a třetí naopak v nízké tepové frekvenci.

Po 12 týdnech se všichni účastníci radovali zhruba ze stejných váhových úbytků. Z hlediska kardio ukazatelů se však výsledky lišily: Nejlépe si vedla skupina, která cvičila ve vyšší tepové frekvenci.

U všech členů došlo k úpravě krevního tlaku – hlavně snížení systolické hodnoty, poklesu celkového cholesterolu a „zlého“ cholesterolu s nízkou hodnotou (typu LDL-C). Klesla také hladina triglyceridů, dalšího druhu nebezpečného tuku v krvi. Došlo naopak ke zvýšení „hodného“ cholesterolu s vysokou hustotou (typu HDL-C).

Nejlepší cvičení na hubnutí? Kombinace aerobního tréninku a posilování

O tom, že pravidelné cvičení snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, není pochyb. Léta lékaři hledají ideální složení tréninku. Ověřili, že dlouhé procházky a jiné typy vytrvalostního tréninku zvyšují kondici, podporují spalování tuků a upravují krevní tlak.

Posilování a budování svalové hmoty také pomáhá hubnutí. Čím víc svalů máte, tím víc energie pálíte i v klidu u televize. Svaly jsou totiž na spotřebu energie náročnější než tuky a zvyšují tzv. klidový neboli bazální metabolismus. Posilování svědčí i kostem a pojivovým tkáním.

Pro hubnutí a zlepšení kondice se proto osvědčil tzv. kruhový trénink, který kombinuje aerobní i posilovací zastávky. Na aerobní se rozehřejete a dostane do ideální tepové frekvence pro spalování. Na posilovací stanici pak spalujete další tuky a tvarujete tělo.

Stejný názor potvrzuje i Dr. Michael Smith pro server Webmd.com: „Hledáte-li cvičení na celé tělo, zkuste kruhový trénink. Najednou posílíte všechny svaly včetně srdce. Střídání cviků udržuje hlavu i tělo aktivní, a je tak daleko účinnější než hodiny stereotypního běhání na pásu nebo ježdění na rotopedu.“

Cvičení navržené speciálně pro ženy

Ze stejného konceptu vychází i populární fitness nabízející cvičení pro ženy po celé ČR. Tento model k nám přišel z USA. Má celkem 16 zastávek – 8 aerobních a 8 posilovacích. Cvičí se na dvoufázových strojích navržených speciálně pro dámskou anatomii. Posilují a protahují při pohybu tam i zpátky.

Účinné cvičení na celé tělo netrvá víc než 30 minut. Na stroj nikdy nečekáte, protože se cvičí v kruhu – každých 45 sekund všichni svou zastávku vystřídají. Stačí přijít kdykoli během dne a začít tam, kde je právě volno.

Kruhový trénink vám zlepší kondičku, náladu i spánek. Snižuje také riziko cukrovky a metabolického syndromu. Tak hurá na první hodinu, kterou dobrá fitka pro ženy nabízejí zdarma. Některá i celý zkušební týden.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.