Pálení žáhy při refluxní chorobě

Otázka

Je mně 75 roků. Před 15 roky vylečený žal. vřed (Helicobacter. Pravidelné endoskopické kontroly (1-2 roky) ve Vojenské nemocnici pro nebezpečí Baretova jícnu (neuzavírající chlopeň). Beru denně Helicid 20. PROSÍM O RADU: Když v noci dojde k refluxi žaludeční obsahu až k dýchací trubici (tak jednou za měsíc po nevhodné stravě) tak nemohu spát, musím 1-2 hodiny sedět. CO SPOLKNOUT NEBO ČEHO SE NAPÍT PRO NEUTRALIZACI žal. obsahu.

Odpověď

 Podle mne je optimální okamžitě neutralizovat kyselé šťávy Maaloxem, buď tabletou, která se nechá rozpylnout v ústech, nebo ještě lépe suspenzí (sáčky). Maalox působí jen v trávicím ústrojí, nevtřebává se, takže nemění účinky omeprazolu (Helicid). Ještě bych vám doporučila místo Helicidu novější Pantoloc (obsahuje déle působící pantoprazol, jde o lék se stejnými účinky jako omeprazol v Helicidu). Jak Maalox, tak Pantoloc jsou volně prodejné v lékárně.

Tekutiny nejsou dostatečnými „neutralizátory“ žaludečních šťav. Dříve se doporučovalo mléko, ale to ještě nebyly výše uvedené léky. Optimální by bylo, kdyby k refluxu vůbec nedocházelo (vyhnout se nevhodné stravě).