Pigmentový glaukom

Otázka

Dobrý den, je mi 52 let, jsem krátkozraká -4, neberu žádné léky. Po náhodném zjištění vyššího očníku tlaku (22, 24 torrů) před cca 15 lety chodím na pravidelné roční prohlídky do glaukomové poradny, včetně perimetru a OCT. Výsledky byly vždy spíše nadprůměrně dobré, nyní stále průměrné, v normě. Poslední měření tlaku bývá okolo 25, 27 torrů na obou očích. Bolesti hlavy, žádné červenání očí či záchvaty nemám.

Subjektivně mám jen vyšší oslňování očí, zejména odlesků od lesklých ploch, již pár let na to upozorňuji, je mi řečeno, že mi „více vypadává pigment“. Nyní uzavřeno zprávou „počínající pigmentový glaukom“ a doporučení pro obvodní lékaře, aby předepsal oční kapky na snížení tlaku. Pokud je to opravdu tento typ glaukomu a tedy pigment překáží odtoku tekutiny z oka, pak mě zajímá, zda tyto kapky mohou pomáhat a snížit oční tlak? Dá se nějak zabránit „pigmentu“, aby nevypadával, tedy zabránit příčině? Děkuji za odpověď, Petra

Odpověď

Zapeklitá otázka. Vypadávání pigmentu se zabránit nedá. Dokonce varuji před obvyklými potravními doplňky s luteinem a beta-karotenem, které zvyšují koncentraci pigmentů v očních strukturách a doporučují se u většiny očních onemocnění. U vás to je naopak.

Oční kapky (nevím jaké jste dostala – je jich několik) – nepůsobí proti vypadávání pigmentu, ale snižují jeho důsledky – snižují nitrooční tlak jinými mechanismy (snížením tvorby nitrooční tekutiny nebo zvýšením jejího odtoku). Jedinou prevenci postupu choroby je bránit zvyšování nitroočního tlaku a pravidelně kontrolovat stav pečlivým vyšetřením. V určitém stadiu je pak jediným řešením operace (v současnosti také laserová).