Počáteční klimakterické potíže

Otázka

Chtěla jsem se zeptat, je mi 47 let, začínají mi přechodové potíže, nespavost, nervozita….., konzultovala jsem toto s gynekologem, který mi doporučil, abych začala brát na vyvážení hormonální rovnováhy antikoncepci, vzhledem k tomu, že v rodině máme karcinom prsu, tak mám obavy brát nějakou hormonální antikoncepci, chtěla jsem se zeptat na váš názor, event. která antikoncepce by byla pro mě nejvhodnější.

Odpověď

O souvislosti s karcinomem prsu a „umělými“ hormony se hodně hovoří, někdy však bez znalosti podstaty věci. Následné rozbory velkých studií přehnané obavy nepotvrdily, čím však nechci tvrdit, že opatrnosti při užívání není zapotřebí – hlavně pravidelné mamografické vyšetření. Genetické dispozice se musí brát v úvahu, když došlo k výskytu karcinomu prsu v mladém věku (kolem 30 let), pak je nutné pátrat po pozitivitě genů BRCA1 a BRCA 2.

Pokud vám potíže znepříjemňují život, pak bych určitě nízkodávkovou antikoncepci doporučila. Pokud máte dělohu (nebyla chirurgicky odstraněna), pak přípravek musí obsahovat jak estrogen, tak gestagen: Vhodné jsou s co nejnižší dávkou estrogenu (Mirelle, Misesse, o malinko více třeba Yasminelle, YAZ). Elegantním řešením je nitroděložní systém s hormonem – levonorgestrelem (Mirena), který chrání děložní sliznici, a k tomu lokálně malé, vybalancované množství estrogenu (pilulky, gel, náplast, implantát).