Podezřelá bílá skvrna v ústech

Otázka

Hezký den, mé mamince (63 let) objevila při kontrole zubařka bílou skvrnu, vypadající jako afta. Řekla jí, že se jí to nelíbí a že má přijít za 3 týdny. Skvrnka se neztratila, nepůsobí žádné obtíže, kdyby ji neobjevila zubařka, asi by si jí mamka nevšimla. Skvrna je pod rtem uvnitř úst. Jelikož to maminku znepokojilo, ptala se obvodní lékařky, proč se zubařce skvrnka nelíbí. Ta jí řekla, že by to mohla být rakovina.

Odpověď

Maminka je vyděšená, po další konzultaci se zubařkou byla odeslána k zubaři, zabývajícímu se žlázami (specialista). Ten skvrnku prohlédl a pozval mamku za měsíc na kontrolu. Sdělil jí, že pokud by skvrna činila problém, že se vyřízne. Objevil i další bílou skvrnu v zadní části úst. Prosím o radu, o co by se mohlo jednat, proč mamce nebyl udělán třeba odběr ze skvrnky (aftu), když může být diagnóza tak hrozivá? Mamka má atopický ekzém, občas bere triamcinolon tablety při zhoršení a také se léčí na vysoký tlak, bere antidepresiva cipralex. V posledním roce ji píchalo v hlavě, odeznělo to po brufenu, a tak jí obvodní lékařka řekla, že to mohl být zánět. Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Pravděpodobně jde o leukoplakii, z níž se časem v některých případech může vyvinout rakovina. Pokud za měsíc odborník neučiní žádný diagnostický výkon, obraťte se ke konzultaci na ORL kliniku nebo do některého z komplexních onkologických center (seznam je na www.linkos.cz).