Potíže po hnisavé angíně

Otázka

Dobrý den, jsem po prodělané hnisavé angíně, na kterou mi zabrala až druhá antibiotika. V průběhu nemoci jsem měla problém s bušením srdce, chvíli jsem nemohla popadnout dech a měla jsem závrať. Na pohotovosti mi píchli Apurin a předepsali Lexaurin, obvodní lékař mi řekl, že plíce mám na poslech čisté, a protože srdce mám k nezastavení, mi opět dal Apaurin.

Odpověď

Při kontrole jsem měla ještě zvýšené teploty, sedimentaci 25, moč: bílkoviny 1, bakterie 1, základní krevní obraz byl dobrý, ale tam nebylo vidět ani ASLO. Dnes jsem asi 10 dní po dobrání antibiotik, ale teploty mám vždy odpoledne mezi 37-37,5. A občasně problém s tím, že se mi špatně dýchá, silně mi buší srdce a cítím slabé pálení na hrudníku, někdy i v žebrech pod levou paží. Nevím, jestli na tohle stačí jen dodržovat pitný režim a při obtížích užívat Lexaurin na zklidnění srdce. Předem děkuji za radu, co můžu dělat, když svého lékaře jsem prosila i o ten základní krevní obraz.

MUDr. Marta Šimůnková:
Léky, které vám byla doporučeny, se užívají spíše na psychické zklidnění. Středně zvýšenou sedimentaci, bílkovinu a bakterie v moči, zvýšenou teplotu, dechové potíže, tachykardii určitě nevyléčí. Další diagnostiko-léčebný postup by měl navrhnout a vést praktický lékař (uvažovala bych alespoň o CRP, laboratorní vyšetření moče, rentgen srdce a plic, EKG). Pokud váš lékař odmítne další postup, uvažovala bych o změně lékaře.