Potíže s dýcháním, píchání na hrudi

Otázka

Dobrý den, včera a dnes se mi objevil celkem 4 x problém s dýcháním, z ničeho nic jsem se nemohla při nádechu zcela nadechnout a začalo mě následně píchat na hrudi (plících nebo v prsou), musela jsem dýchat mělce. Po dvakrát se mi plný nádech podařil zhruba po minutě a bylo po problému, ale po třetí jsem už měla pocit nedostatku kyslíku, tak jsem si stříkla Ventolin a dýchání se mi vrátilo do normálu a bolest vždy hned odezněla. Po té asi za 2 hodiny se opakovalo jen píchání v prsou. O půlnoci jsem šla spát, ale až do čtyř hodin jsem se snažila usnout, mám pocit, že dýchám povrchně a potřebuji dýchat zhluboka. Léčím se rok a půl s 1. stupněm astmatu, beru Ventolin jen při občasných problémech. Na kontrole na plicním jsem byla 17.l12.l2018 spirometrie včetně RTG plic – vše v pořádku. Už od prosince mě pobolívá mezi žebry, nejčastěji vpravo, byla jsem i u obvodní lékařky, ta naznala, že můžu být prochlazená nebo namožené mezižeberní svalstvo ze sportu (kuželky), doporučila cvičení a RHB (nepomohlo). Dokonce jsem byla na UZ břicha (žlučník, ledviny, játra – vše OK), dál pravidelná kontrola mamograf v lednu 2019 – OK.
Tak už jsem bezradná, nevím, jestli to dýchání s bolestí žeber nějak nesouvisí. Prosím, může mi někdo poradit kam zajít na vyšetření? Je mi 47 let.

Odpověď

Bolest může souviset s potížemi s dýcháním. Absolvovala jste všechna vhodná vyšetření. Stav „nedodechnutí“ velmi často bývá při úzkosti, která je i u mírných astmatiků asi dvakrát častější než u neastmatiků. Doporučila bych, abyste se naučila relaxační techniky (meditace, mindfulness, autogenní trénink apod.). K lékům proti úzkosti bych sáhla jen v krajním případě. Jsou návykové.