Pravidelné čištění zubů prý ovlivňuje i zdraví srdce

Lidé, kteří si nečistí zuby dvakrát denně, jsou ve zvýšené míře ohroženi srdečními chorobami. K tomuto závěru dospěli britští vědci, kteří tak potvrdili vědecké studie z 19. století, jež dávají do souvislosti zdraví ústní dutiny s chronickými nemocemi.

Britští vědci zahrnuli do studie na 12.000 lidí ve Skotsku a zjistili, že ti, kdo měli špatnou ústní hygienu, byli o 70 procent více ohroženi srdečními chorobami ve srovnání s těmi, kdo si zuby čistili dvakrát denně a u nichž byla menší pravděpodobnost onemocnění dásní.

U lidí s nemocnými dásněmi se mnohem častěji rozvinuly srdeční choroby a diabetes kvůli zánětům v těle, včetně ústní dutiny. Dásně hrají roli při zanášení tepen, tvrdí vedoucí studie Richard Watt z University College London.

Vědci varují, že u lidí, kteří nedodržují ústní hygienu a navíc kouří, je riziko vzniku srdečních chorob o 135 procent větší než u lidí dbajících o zdravé zuby.

Ústní hygiena sice nepatří k hlavním rizikovým faktorům srdečních chorob, jako jsou kouření nebo špatná strava, ale pravidelné a důkladné čištění zubů má velký význam pro stav srdce, upozorňuje Watt.

Nemoci dásní jsou infekcí tkáně, která obklopuje a podporuje zuby. Postihuje častěji lidi, kteří si nečistí zuby pravidelně.

Srdeční choroby jsou jedním z hlavních zabijáků lidí v celé Evropě, USA a v mnoha dalších rozvinutých státech. Spolu s diabetem tvořily podle Světové zdravotnické organizace v roce 2005 příčinu třetiny všech úmrtí ve světě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.