Prevence u očního lékaře: Moderní přístroje odhalí nemoci dříve, než se zhorší zrak

Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem. Jeho ostrost ovlivňuje i celkovou kvalitu života. Přesto mnoho lidí zanedbává preventivní prohlídky u očního lékaře. Přitom mnohá onemocnění se nedají odhalit jinak než prostřednictvím speciálních přístrojů.

Ve 21. století zatěžujeme zrak více než tomu bylo v minulosti. Lidské oči jsou uzpůsobeny na zaostřování do dálky. Naši předkové se dívali do blízka jen velmi zřídka. Dnes je to obvykle naopak – většinu dne hledíme do monitorů, displejů mobilů a tabletů, čteme a při dlouhodobé soustředěné práci na blízko zapomínáme mrkat, oční rohovka pak není dostatečně hydratovaná a oči nás mohou pálit či řezat a vidění může být neostré. Nekorigovaná nebo špatně korigovaná oční vada pak může způsobovat nejen neostré vidění, ale mít i celkový dopad na zdravotní kondici.

„Zanedbanou péčí o zrak můžeme škodit nejen očím, ale celému tělu. Například pokud používáme nevhodnou brýlovou korekci, třeba brýle z drogerie, můžeme si tím způsobit nejen bolest a únavu očí, ale také bolest hlavy a celkovou únavu,“ upozorňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Nečekejte, až se objeví potíže

Kromě dioptrických vad jako je krátkozrakost a dalekozrakost navíc existuje i řada dalších očních onemocnění a mnohé z nich zpočátku probíhají bezpříznakově. „Spousta pacientů k nám přichází, až když je něco trápí. Většina očních onemocnění však nebolí a vyvíjí se postupně, takže si jich lidé mnohdy ani nevšimnou. Bohužel třeba u zeleného zákalu či onemocnění sítnice je klíčová včasná diagnostika a zahájení léčby, jinak je poškození zraku nevratné. Stejně tak by se neměl podceňovat šedý zákal,“ upozorňuje na důležitost preventivní péče docentka Skorkovská.

V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku, a jednou za dva roky po 45. roce. Pro lidi nad 60 let je vhodné navštívit oftalmologa každý rok, jelikož se u seniorů zvyšují rizika některých onemocnění, jako je již zmíněná katarakta, glaukom či věkem podmíněná makulární degenerace. Dbát na pravidelná vyšetření zraku by měli kromě seniorů také zejména diabetici, lidé, u nichž se v rodině vyskytla oční onemocnění jako například zelený zákal, a zapomínat by na ně neměli ani řidiči. Podle výsledků měření, které provedl BESIP v roce 2021, má správnou korekci zraku jen 28 % zúčastněných šoférů!

Moderní přístroje odhalí onemocnění včas

Odhalit různé oční vady a nemoci dokážou specializované přístroje rychle a neinvazivně. Například autorefraktometr měří primárně dioptrie a cylindry, tedy zakřivení rohovky. Tonometr zase slouží k měření nitroočního tlaku, což je klíčový ukazatel pro záchyt zeleného zákalu. Vysoký nitrooční tlak způsobuje odumírání zrakového nervu. Tento proces může vyústit až ve slepotu. Přitom zprvu pacient žádné změny nepozoruje.

Dalším důležitým přístrojem je optická koherenční tomografie (OCT). Díky ní se kontroluje zrakový nerv a sítnice. Podle počtu zrakových nervů se dá odhalit glaukom a zavčasu jej podchytit. Používá se ale i jako screening věkem podmíněné makulární degenerace či diabetické retinopatie i při dalších onemocněních sítnice, sklivce a zrakového nervu.

Diabetikům hrozí riziko poškození sítnice

Změny na sítnici může způsobit i diabetická retinopatie, což je onemocnění sítnice, které hrozí pacientům s cukrovkou. Po deseti letech trvání diabetu se diabetická retinopatie objeví u 50 % pacientů, po dvaceti letech života s diabetem narůstá riziko na 70 %. Stejně jako u zeleného zákalu se přitom nemoc zprvu nijak neprojevuje.

„Až v pozdějších stádiích dochází k poklesu samotného vidění. Může se projevit třeba až po několika letech trvání špatné kompenzace diabetu. To už se ale nedá napravit, pouze zpomalit, a i to je velmi obtížné,“ objasňuje docentka Skorkovská. „Brněnská oční klinika NeoVize patřila k prvním zdravotnickým zařízením na světě, kde jsme začali pro diagnostiku diabetické retinopatie používat unikátní software, který využívá umělou inteligenci,“ upozorňuje primářka kliniky.

Stačí, aby se pacient podíval do fundus kamery a chvilku se nehýbal. Fundus kamera vytvoří fotografii očního pozadí a tu do minuty vyhodnotí umělá inteligence. Výsledek následně zkontroluje lékař a zhodnotí, zda došlo ke změnám na sítnici či nikoliv.

Laser dokáže odstranit astigmatismus, krátkozrakost i dalekozrakost

Zdraví očí hlídá také multifunkční zobrazovací přístroj zvaný Pentacam, který přesně popisuje stav předního segmentu oka, tedy části od rohovky po sklivec. Sleduje tloušťku, tvar i zakřivení rohovky a mimo jiné díky němu lékař zjistí, zda pacient netrpí astigmatismem. Jedná se o oční vadu způsobenou zakřivením rohovky, které deformuje obraz. Dá se korigovat cylindrickými brýlemi či torickými kontaktními čočkami, anebo trvale odstranit díky laserové operaci, stejně jako krátkozrakost či dalekozrakost.

Jak můžete pečovat o svůj zrak?

Kromě pravidelných kontrol u očního lékaře a správné korekce dioptrických vad můžete o svůj zrak pečovat i dalšími způsoby. „Doporučuji používat sluneční brýle jako ochranu před škodlivým UV zářením. Pokud někdo pracuje celý den na počítači, může si neustálým zaostřováním na monitor způsobit takzvanou akomodační křeč. Proto je dobré dodržovat pravidlo 20-20-20, tedy po 20 minutách práce na počítači přeostřit na 20 vteřin na předmět ve vzdálenosti 20 stop, což je asi 6 metrů, aby si oči odpočinuly,“ radí primářka Šárka Skorkovská.

Vliv má i celkový zdravý životní styl – dostatek spánku a odpočinku, pohyb venku, při kterém hledíte do dálky, ale také zdravá výživa. Prospěšná je pro zrak například zelenina obsahující antioxidanty. „A v případě jakýchkoliv změn vidění, zorného pole nebo jiných obtíží návštěvu ordinace očního lékaře neodkládejte!“ dodává Skorkovská.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.