Příčina otoků nohou

Otázka

Co je příčinou otoku nohou od kolen dolů? Mám i rozsáhlou lupénku, která se zhoršila, a cítím se oslabená. Zároveň se mi začala loupat kůže na dlaních a chodidlech, což se už zlepšilo, ale otok nohou a bolest přetrvává. Je mi 67 let.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Nejčastější příčinou otoků dolních končetin je zřejmě porucha krevního oběhu nohou zapříčiněná tzv. žilní nedostatečností – v podstatě ztrátou pružnosti žil a jejich rozšířením. V žilách stagnuje krev, uniká z nich tekutina a tvoří otoky. Pokud je přítomna bolest (svíravá, neustupující po odpočinku) bylo by dobré provést vyšetření, zda žíly někde nejsou ucpané krevní sraženinou – to by se muselo hned léčit.

Bylo by také vhodné provést základní vyšetření k vyloučení onemocnění srdíčka, které bývá při lupénce náchylnější k chorobám (alespoň EKG a základní laboratorní vyšetření z krve, CRP, krevní obraz, lipidy, glykémii) a ledvin (taktéž vyšetření z krve, ionty, kreatinin, ureu). Otoky nohou mohou také působit postižení srdce a ledvin. Bylo by dobré stav konzultovat s praktickým lékařem.