Problémy s hubnutím při užívání antidepresiv

Otázka

Dobrý den, mám obrovské problémy s hubnutím. Mnoho let beru antidepresiva. Dříve při značném úsilí a velkém fyzickém výdeji jsem byl schopen alespoň pozvolna váhu snižovat. Nyní beru 4 druhy AD + Letrox a 3 roky trpím hypotyreózou, kterou mi vyvolaly patrně AD. Z mých současných léků mi štítnou žlázu pravděpodobně ovlivňuje vysoké množství Lithia a Questax. I přesto, že denně nachodím min. 10 km a často mívám i další sportovní aktivity, se mi při redukovaném jídelníčku nepodařilo shodit za 3 týdny tvrdého režimu ani kilo. Je z toho nějaká cesta ven?

Odpověď

Ano, úplně vás chápu. Úplně všechna antidepresiva u geneticky disponovaných jedinců vedou ke zvýšení hmotnosti a snižování váhy je opravdu velmi svízelné, zejména při současné hypotyreóze. Mohu vás však ubezpečit, že jste se vydal správnou cestou. V počátcích zvýšené fyzické aktivity hmotnost i při redukčním jídelníčku může stoupnout, protože lehký tuk je nahrazován těžkou svalovou hmotou. Pohyb podporuje účinky AD i hormonů štítné žlázy! Vytrvejte – nevzdávejte se! Zkuste ve svém okolí najít lékařskou poradnu léčby obezity a zkuste hubnout pod odborným dohledem. Známkou dobré ordinace je prostý fakt: nebudou vám říkat, že si za hmotnost můžete sám (není to pravda), změří vám podíl tkání (tuku) v těle a připraví optimální režim – pohybový i jídelníček.

Na druhou stranu, pokud vaše BMI není (řekněme) nad 35, tedy v pásmu lehčí obezity, nemáte vysokou koncentraci cholesterolu, nemáte hypertenzi, cukrovku, máte tzv. metabolicky zdravou obezitu, která je prediktorem dlouhého věku máte rezervy překonat vážná onemocnění). Musíte být však jinak úplně zdravý. Choďte, cvičte a jezte zdravě, nekuřte! Kila nejsou až tak podstatná, důležitý je životní styl.