Problémy s kolenem

Otázka

Dobrý den, je mi 18 let a od května roku 2009 mám problémy s kolenem. Můj ortoped si po RTG, odběrů krve a ultrazvuku stále neví rady, co by mohlo způsobovat bolesti kolene. Byla jsem odeslána na revmatologii jako poslední možnost, která by objasnila, co je s kolenem v nepořádku. Tam mě poslali na magnetickou rezonanci – výsledek – všechno v pořádku, jenom drobná Bakerova cysta a patela typu W III s mírným later. naklopením.

Odpověď

Vzhledem k tomu, že nic jiného ani z opakovaných krevních testů mi nebylo zjištěno, mi doktorka řekla, že by to mohla být reaktivní artritida a že můj stav bude nadále sledovat. Prozatím jsem osvobozena z tělesné výchovy, koleno musím šetřit a beru Condrosulf a na bolest Ibalgin. Zajímal by mě váš názor na celou věc a také prosím o vysvětlení pojmů z MR a reaktivní artritida. Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Reaktivní artritida je zánět kloubu při jiném infekčním onemocnění. Reaktivní artritida však trvá dny až několik málo týdnů.

Bakerova cysta je váček vyplněný tekutinou, který je zánětlivého původu, a zpravidla se vyklenuje do podkolenní jamky, bývá silně bolestivý. Vzniká při aktivní artróze v kolenním kloubu, po traumatu či při jiném aktivním procesu v kolenním kloubu. Cystu je nutno uvolnit a vyprázdnit, protože je nebezpečí jejího prasknutí a vylití obsahu mezi lýtkové svaly, což se projeví bolestivým zduřením lýtka.

Co přesně znamená patela typu W III nevím, ale zřejmě jde o změny kůstky před kolenním kloubem – čéšky. K tomu může dojít z přetížení (někdy se tomu říká skokanské koleno).

Koleno je nutné šeřit, možná i nosit dočasně ortézu, doporučovala bych vám stav konzultovat s jiným ortopedem (máte právo vyžádat si druhý názor). Pokud budou potíže trvat déle, bude nutné odstranění cysty, resp. provést artroskopii a „spravit“ vazy a postavení pately.

Chondrosulf vám neublíží, Ibalgin berte jen při bolestech.

Až se stav zklidní – upraví – je užitečné posilování stehenního čtyřhlavého svalu, který normálně „drží“ klouby – především kolena ve správném postavení.