Problémy s vyprazdňováním u dítěte

Otázka

Mám 5ti a půlletou dceru. Už víc jak rok má problémy se stolicí. 3 – 4 dny se nemůže vyprázdnit. Vždycky má jenom špinavé kalhotky, třeba 2 – 3 krát za den. Problémy se opakují tak 1x za měsíc až dva. Před měsícem měla zánět moč. měchýře (za jednu noc se třeba 4x počůrala), dětská doktorka jí předepsala Biseptol a když nezabral, brali jsme Augmentin. V té době měla stolici pravidelnou bez obtíží.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Dcera má chronickou zácpu, jejíž léčba není zcela bez problémů. Špinavé kalhotky jsou způsobené tím, že je stolice nahromaděná v posledním úseku tlustého střeva a konečníku, dochází k zpětné resorpci vody, která stolici trochu „naředí“ a její únik pak „ušpiní“ kalhotky.
Pro děti se doporučuje (krátkodobě) projímadlo typu lactulózy (třeba Duphalac), který do dvou dnů „pročistí“ střeva, ale pak následuje velmi obtížný úkol pro rodiče – nácvik pravidelného vyprazdňování. Součástí režimu je i strava s vysokým podílem vlákniny, nepít černý čaj, kolové nápoje, nejíst čokoládu, sladkosti. S „protizácpovým“ režimem by vás měl seznámit váš pediatr.