Proč lidé vzdávají nošení kontaktních čoček?

Začali jste nosit kontaktní čočky, ale protože vám nevyhovovaly, vrátili jste se zpět k brýlím? Možná jste se pohodlnějšího života vzdali předčasně, protože ve většině případů se dají obtíže spojené s jejich nošením řešit. Nejčastější důvody, proč lidé nošení čoček vzdávají a jak se dají řešit, radí Daniel Szarvas, kontaktolog z VašeČočky.cz.

Důvod č. 1: Absence vstupního vyšetření

Kontaktolog je odborník na kontaktní čočky. Jeho úkolem je nejen vybrat správný typ, ale také naučit pacienty, jak je správně aplikovat a jak se o ně starat. A právě chybějící vstupní lékařské vyšetření a pohovor s kontaktologem je jedním z nejčastějších důvodů, proč čočky nepadnou a pacienti s nimi po čase končí. „Správnou čočku sami vyberete těžko a špatně vybraná čočka prostě nesedí,“ vysvětluje Daniel Szarvas. A pokračuje: „Dobrý kontaktolog najde čočku téměř pro každého. Zhruba v 70 % případů pomohou standardní čočky, ve zbylých přichází na řadu ty speciální.” Prohlídka u specialisty je tedy nutnost, ať už s čočkami začínáte nebo je měníte. Kontaktolog zohledňuje nejrůznější faktory včetně životního stylu, koníčků a zaměstnání.

Důvod č. 2: Špatná zkušenost z minulosti

„Setkáváme se i s pacienty, kteří čočky zkusili třeba před 20 lety, a když čočky nevyhovovaly, tak je prostě zavrhli nadobro,“ pokračuje kontaktolog Daniel Szarvas. Dnes se ovšem čočky vyrábějí daleko přesněji. „Pokrývají více očních vad, lépe padnou a navíc jsou přesněji replikovatelné, což znamená, že pokud vám padly jednou, můžete si být jistí, že stejný typ od stejné značky vám bude sedět i nadále,” slibuje.

Důvod č. 3: Digitální únava

Při práci u monitorů dochází ke snížené frekvenci mrkání a tím k vysychání očí. To majitelé čoček pociťují ještě o něco víc než lidé, kteří je nenosí. „Krátkodobé řešení při únavě očí během práce na počítači je používat oční kapky. Já preferuji komplexní řešení, a to čočky speciálně vyvinuté pro lidi pracující blízko u obrazovek,” doporučuje Daniel Szarvas. Čočky jsou upravené technicky (mají tzv. úlevovou dioptrii, neboli jsou lehce multifokální) i chemicky (obsahují speciální poměr silikonu a hydrogelu, aby tolik nevysychaly). „Ze zkušeností našich zákazníků víme, že většina uživatelů pociťuje během jejich nošení u obrazovek zvýšení komfortu,” dodává Daniel Szarvas.

Důvod č. 4: Alergie na čočky

U části populace se po určité době nošení silikon-hydrogelových čoček může objevit alergie na silikon. To se dá poměrně snadno řešit přechodem na pouze hydrogelové čočky. Pozor, u těch záleží na správných parametrech ještě více. Když je čočka moc volná, je v oku nepříjemná, když je naopak moc těsná, nepropouští dost kyslíku, což může vést ke snížení kvality vidění. S výběrem správné čočky opět poradí kontaktolog.

Důvod č. 5: Záněty a jiné komplikace

Lidé si někdy s nošením kontaktních čoček spojují častější záněty a další zdravotní komplikace. „Ty ale nezpůsobují čočky, za záněty vždy může nesprávná péče o čočky či nedodržování hygienických zásad”, upozorňuje kontaktolog. Právě ten také při první aplikaci tyto zásady naučí a při každé kontrole si u pacienta ověřuje jejich znalost. Pokud má pacient s dodržováním hygienických zásad problém, nastává jedna z mála situací, kdy se doporučuje s nošením čoček přestat. Záněty očím zbytečně škodí a nemá cenu se vystavovat zdravotním komplikacím.

Důvod č. 6: Laserový zákrok

„Často se na nás kvůli aplikaci kontaktních čoček obrací pacienti po laserové operaci oka. I po zákroku totiž můžou nějaké dioptrie zůstat, časem se vrátit nebo se objeví zcela jiná vada související například se stárnutím oka. V takovém případě je ale bohužel velmi obtížné najít padnoucí čočku, ne-li dokonce nemožné. Během operace dochází k nevratné změně zakřivení rohovky, a pokud se nepodaří najít padnoucí čočky, jediným řešením jsou potom brýle,” vysvětluje Daniel Szarvas.

Důvod č. 7: Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka je způsobený špatným složením slzného filmu. Ten se skládá z vodní, mukózní a tukové vrstvy, které oko chrání, působí antibakteriálně a zároveň uhlazují povrch oka a tím umožňují dobré vidění. Pokud se naruší složení, ztrácí slzný film své funkce a může dojít k nepříjemným pocitům v oku, svědění, pálení apod. Tyto projevy se objevují bez ohledu na to, jestli nosíte čočky nebo ne, a s nošením čoček se prakticky neslučují. Složení slzného filmu je fyziologická záležitost, která se v průběhu života může proměňovat a pokud dojde k jeho narušení, doporučuje se s nošením čoček přestat.

Kromě posledních 2 bodů se dají všechny situace a obtíže řešit. A pokud zvažujete s nošením čoček přestat, protože jsou vám nepříjemné, ale v ničem z výše uvedeného jste se nenašli, zkuste se zamyslet, jestli nedošlo ve vašem životě k nějaké změně, která by mohla nepohodlí vyvolat. Může se jednat o na první pohled nesouvisející záležitost, jako je třeba změna zaměstnání. Začnete-li například pracovat v prašném prostředí, čočkám to nesvědčí. Prach na nich ulpívá víc než na samotném oku a to pak vede k dráždivým pocitům.

„Ať už nošení čoček zvažujete, právě s nimi začínáte nebo patříte mezi ty, kdo nevytrvali, nezapomeňte, že většina potíží má své řešení. Proto se nikdy nebojte návštěvy odborníka a s čočkami to určitě nevzdávejte” doporučuje na závěr Daniel Szarvas.

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.