Proč přibírám

Otázka

Dobrý den, je mi 27 let a za poslední rok a půl jsem přibrala, podle mě bez příčiny, cca 10 kilo. Nedokážu zjistit proč, snažím se dodržovat zásady zdravého stravování (pětkrát denně, hodně zeleniny, žádné sladkosti a tučné…), zhřeším jen občas. Nekouřím, antikoncepci beru stále stejnou už sedm let. Pravidelně cvičím 3x týdně nebo i víc, ale když po dvou měsících není změna a mám další kilo nahoře, tak je moje motivace na nule. Nevím už co mám dělat. Může jít o nějaké onemocnění? Jiné prášky neberu a jsem zdravá (občas v zimě angína…). Zajímá mě Váš názor. Děkuji

Odpověď

Můžete mít dojem, že jíte racionálně, ale zkuste si alespoň dva týdny zapsat „každé sousto a každý lok“ – na papír, či do počítače – a každý den udělat kalorickou bilanci.

Pokud jste začala cvičit před dvěma měcíci, pak se vám mění postava – ubývá lehký tuk a přibývají těžší svaly – a to je dobře. Hmotnost není nejobjektivnějším vodítkem při redukci, zkuste se měřit.

Optimální by bylo, kdybyste se obrátila na odborníka – lékaře obezitologa, i když pravděpodobně nebudete příliš obézní (STOB, kurzy redukce hmotnosti). Varuji jen před nejrůznějšími „poradci“ jejichž kvalifikace spočívá v 20 hodinách internetového vzdělávání.