Reuters: Děti jsou pohodlné, rozhýbejte je, aniž to zjistí

Stává se z vašeho dítka pohodlná buchtička? Pak se začněte zajímat o knihu Missy Chase Lapinové, která učí rodiče, jak do programu potomků propašovat trochu pohybu, díky němuž lze denně spálit 400 kalorií, napsala agentura Reuters.

Lapinová a cvičitelka Larysa DiDiová jsou autorkami knihy Utajené zdraví: Zábavné a jednoduché způsoby, jak zapojit cvičení do každodenního života vašich dětí. Chtějí v ní rodiče naučit, jak rozhýbat dítě, které tráví většinu času nad textovými zprávami a hrami. „S touto skrytou metodou se lze vyrovnat s epidemií dětské obezity,“ tvrdí Lapinová.

Kniha obsahuje 100 tipů na hry a aktivity pro děti od batolecího věku až po práh dospívání. Je to už čtvrtý titul série, již Lapinová označuje za utajený životní styl. Jedním z nich je kuchařka, která podává návod, jak propašovat do dětského jídelníčku výživné jídlo. Lze tam najít například recept na koláč se špenátem a obilnými semínky.

„Zdravě jíst je jenom půlka bitvy. Taky je třeba se víc hýbat, protože dnešní děti mají opravdu hodně sedavý životní styl,“ říká Lavinová, která studovala psychologii. Podle amerického Střediska pro kontrolu nemocí (CDC) je obézních 17 procent amerických dětí, což je třikrát víc než před 30 lety.

„Když my jsem byli malí, mohli jsme si hrát na honěnou nebo šplhat po stromech a nemusel nás nikdo hlídat. Teď se všechno plánuje a děti si hrají v pokojích,“ tvrdí autorka knihy. Její metoda pašování zdravých a vhodných věcí do životního stylu je založená na vytvoření motivace dětí a cílů je v ní dosahováno hrou.

Tak například tip označený jako klouzání a smýkání spočívá v tom, že děti vyzvete, aby se pokusily ušpinit si ponožky co možná nejvíc, a přitom jim pustíte hudbu, třeba twist. „Začnou bruslit a kroutit se po podlaze, pomáhají tím mámě uklízet a spálí přitom třikrát víc kalorií než kdyby seděly u televize,“ tvrdí Lapinová.

Podobně je tomu při hře zvané prohrab se do Číny, při níž děti plní pískem kyblíky a za půl hodiny zužitkují 68 kalorií. Další možnost je umístit do pokoje s televizí malou trampolínu nebo skákadlo. „Děti to k nim přirozeně potáhne. Sledují třeba seriál Hannah Montana nebo soutěž American Idol a nebudou moci zůstat v klidu. Nebo když už musí hrát počítačovou hru, posaďte je na nafouknutý míč,“ radí Lapinová.

Mluvčí americké rady pro tělesný pohyb Jessice Matthewsové se filozofie skrytého prosazování lepšího životního stylu líbí. „Dospělý vydrží běhat na trenažéru 40 i 60 minut, ale pro dítě to není žádná zábava. Jestliže se cvičení v podobě zábavných aktivit a her dostane do jejich každodenního režimu, bude je to bavit,“ říká Matthewsová.

Nejvíc se jí líbí hra se stopkami. „Dejte dítěti do ruky stopky a budete překvapeni, jak rychle se dokážou hýbat,“ tvrdí. Za slabinu metody považuje to, že nabízené aktivity vyžadují dozor dospělého. „Ve většině z těch případů je třeba, aby byl přítomen rodič,“ říká.

Selže-li vše a dítě všechny pokusy o rozhýbání prohlédne, pak Matthewsová doporučuje vyhledat tip číslo 40. Dítěti prý má zlepšit náladu i koordinaci a také posílit jeho kardiovaskulární systém. A rada zní takto: „Pořiďte mu psa, o nějž už dlouho žadoní.“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.