Rychlé zhoršení potíží se skřípnutým nervem

Otázka

Je mi 54 let. V květnu jsem se ráno probudila a brněla mi skoro celá ruka. Po třech týdnech, když se to nelepšilo, spíše zhoršovalo, jsem zašla za mojí lékařkou. Ta mne odeslala na neurologii, kde mi při měření EMG zjistili, že mám přiskřípnutý loketní nerv. Doporučili ruku nepřemáhat, nechávat ji v klidu a za tři měsíce mám přít znovu na přeměření. Jelikož se to zhoršovalo, už mi dělalo potíže připnout kolíčkem prádlo, oslabovaly mi všechny prsty, tak jsem lékaři zatelefonovala a okamžitě jsem musela přijít k němu.

Odpověď

Po novém měření na EMG se zhrozil, že během 2 měsíců takové zhoršení neviděl. Doporučená okamžitá operace. Chtěla bych vědět, co to obnáší a co znamená: těžší axonothmésa n Ulnaris 1 dx blok v oblasti cubit. kanalu. Dop. indikovaná radikalita cubit. kanálu vpravo. Já jsem se vším hned souhlasila, už mám na klinice domluvený přijímací pohovor, jenom při té rychlosti jsem se zapomněla zeptat na podrobnosti. Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Axonotméza – porucha funkce nervu při jeho zachované anatomické celistvosti, ta další latinská slova označují, o který nerv jde a kde je předpokládané uskřinutí nervu. Doporučena je operace, o níž píšete. Lékaři vám nic nezatajili, jste ve správných rukou.