Scheuermannova nemoc

Otázka

Po dlouhodobých problémech s páteří mi dnes na rentgenu našli Scheuermannovu nemoc. Ještě čekám na testy boreliózy a ortopeda. Již dva roky se mi táhnou problémy s klouby, únava a celé tělo jako by patřilo staré babce. Je mi 43 let. Ráda bych věděla, co přesně znamená Scheuermannova nemoc a jak se léčí.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Scheuermannova choroba („kulatá záda“) je onemocněním dospívajících, v dospělosti jde téměř vždy o následky Scheuermannovy choroby, která proběhla dříve. Rozpozná se na rtg snímku podle přesných kritérií.
Scheuermannova nemoc je zvláštní vývojová porucha páteře, kterou trpí především chlapci od dvanácti do patnácti let věku. V určitém kritickém období vyzrávání páteře dojde k nepoměru mezi vzrůstající hmotností a výškou, mezi strukturální pevností páteře a schopností tuto vzrůstající hmotnost a výšku nést.
V rozvinutém stavu nebývá úplné vyléčení možné, záleží na stupni postižení. Pokud zachytíme Scheuermannovu nemoc v prvotních stádiích, tak je možné další vývoj zcela zastavit a pozdější poškození téměř úplně odstranit rehabilitací, cvičením a pravidelným režimem.
V pokročilém stadiu s výraznou kyfózou (ohnutím páteře), velikými bolestmi a deformovanými obratli léčba spočívá v kombinaci klidu, nošení ortézy. V určitých případech je možné operační řešení. Tato nemoc nekončívá invalidizací, končí deformitou páteře, která je trvalá a může vyvolávat trvalé bolesti.
Ve vašem případě bych ještě určitě vyčkala výsledků testů na boreliózu, ev. dalších revmatologických testů a na posouzení stavu ortopedem/revmatologem.