Sex v době menstruace již není tabu, lze však při něm i otěhotnět

Pro mnoho mužů i žen je sex v době menstruace tabu. Podle odborníků je ale intimita během těchto dní pro tělo i mysl velmi prospěšná. Je ale samozřejmě důležité dodržovat určitá hygienická pravidla, používat vhodné pomůcky a samozřejmě nezapomínat i na správnou ochranu, protože i během periody lze otěhotnět.

Sex může být intenzivnější

„Během menstruace dochází k u žen k hormonálním a fyziologickým změnám, zejména k poklesu hladiny progesteronu a estrogenu. Tyto hormony mohou ovlivnit citlivost nervových zakončení v genitáliích a zvýšit průtok krve do pánevní oblasti, což u žen zvyšuje jejich citlivost. Sex tak může být ještě více intenzivnější než v „běžných dnech“. Větší sensibilitu pohlavních orgánů podpoří také samotné menstruační krvácení, které může způsobit, že pánevní orgány jsou lépe prokrveny, a to u některých žen vede k citlivějším tkáním a nervovým zakončením v intimních oblastech,“ říká Ilona Bittnerová, expertka na menstruační pomůcky z Maluna.cz.

Zkuste při sexu mořskou houbu

Pokud byste rádi zkusili sex během menstruace, tak je to nejlepší v době, kdy krvácení není příliš silné. Necítíte se komfortně mít intimní chvilky kvůli krvácení? Zkuste začít ve sprše, kde voda zamezí případnému znečištění a pro mnoho žen (i můžu) tak milování bude příjemnější. Velmi praktickou volbou jsou i speciální měkké tampony, které jsou z houbového materiálu, zamezí úniku krve a zároveň je během sexu necítí nikdo ze „zúčastněných“.

Vhodné a stále populárnější jsou i menstruační mořské houby, které představují zajímavou přírodní variantu dámské intimní hygieny, alternují klasické tampóny po celou dobu periody. Houba zachytí menstruační krev, a hlavně díky svému měkkému a jemnému složení ani jednoho z partnerů netlačí. Houbičky se dají pořídit ve velikostech S,M,L.

Od bolesti může pomoci orgasmus

„Pokud trpíte menstruačními bolestmi, lepším a příjemnějším řešením než prášek na bolest, může být orgasmus. Pohlavní styk a orgasmus mohou vést k uvolnění svalů v pánevní oblasti, včetně dělohy. To může zmírnit napětí a křeče, které způsobují bolesti břicha. Během vyvrcholení se také uvolňuje hormon oxytocin, který může působit jako přirozený relaxant a zmírňovat křeče. Navíc intimita a blízkost s partnerem mohou také přinést psychickou pohodu a uvolnění, což je v této době zvláště cenné,“ doporučuje Ilona Bittnerová, expertka na menstruační pomůcky z Maluna.cz.

Nezapomínejte na důkladnou hygienu

Hygiena je klíčová pro jakoukoli sexuální aktivitu, a to platí i pro období menstruace. Je důležité dodržovat základní pravidla, která pomohou udržet čistotu a pohodlí. Před samotným sexem je vhodné provést intimní hygienu, přičemž stačí použít vlažnou vodu a přírodní mýdlo. Vyhněte se používání chemických přípravků. Pokud nemáte stálého partnera, tak je důležité používat ochranu nejen v době mimo menstruaci, ale i během ní. Protože v tomto období je tělo velmi náchylné k infekcím, pohlavním nemocím či zánětu močového měchýře. Buďte proto velmi opatrní, dodržujte hygienu, čistotu a chraňte se kondomem.

I během menstruace lze otěhotnět

Mnoho lidí má během menstruace nechráněný sex, protože věří, že v tomto období nelze otěhotnět. Je ale mnoho případů párů, kteří nečekaně počali i během periody, i když pravděpodobnost je obvykle nižší než v jiných dnech. K otěhotnění může dojít, pokud je brzká ovulace (tedy krátká folikulární fáze) či dlouhá menstruace (která končí krátce před ovulací). Je důležité mít na paměti, že tělo ženy může být nepředvídatelné a že sperma může přežívat v těle po sexu i několik dní, zatímco vajíčko přežívá pouze 24 hodin. Navíc každá žena má jinak dlouhý menstruační cyklus či nepravidelné ovulace. Vždy se proto chraňte i během menstruace.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.