Zájem Čechů o provozování aerobiku i dalších druhů cvičení ve fitcentrech stále stoupá a nijak negativně se na něm v minulých letech neprojevila ani hospodářská krize. Taková je zkušenost někdejší světové šampionky ve sportovním aerobiku Olgy Šípkové, která v Praze provozuje vlastní fitcentra.
„Přicházejí pořád noví lidé. Našeho oboru se světová krize nedotkla,“ řekla Šípková. „Člověk, který je zvyklý se hýbat a ví, že mu to v současné době nesmírně pomůže nejenom fyzicky, ale i psychicky, nemá problém dát týdně pár stovek právě na cvičení,“ uvedlila dvaačtyřicetiletá propagátorka zdraví prospěšného pohybu, která v oboru fitness působí již téměř 20 let.
Zdravotnické statistiky však dlouhodobě zdraví Čechů nehodnotí nijak příznivě. Podle loni zveřejněného průzkumu má nadváhu více než polovina dospělých, z toho přes 20 procent lidí je obézních a nadbytečná kila jejich organismu přinášejí vážné zdravotní problémy. Češi si nevzali vzor ani z některých evropských zemí, kde klesá kuřáctví i spotřeba alkoholu.
„Já žádný oslí můstek mezi statistikami, že lidé mají nadváhu nebo rakovinu tlustého střeva, a těmi, kteří chodí do fitka, nevidím. My problém nemáme a lidé pořád přicházejí,“ uvedla Šípková. Výrazně se podle ní navíc rozšířila klientela – z hlediska věkové struktury i zdravotního stavu.
„Už to není záležitost hrstky vyvolených krásných lidí jako kdysi před 15 lety, je to skutečně pro širokou veřejnost,“ míní Šípková. „Obor se rozšiřuje a zabere skutečně velké spektrum zvláštností, lidí tlustých i hubených, nemocných i zdravých,“ prohlásila.
Žádný úbytek počtu lidí, kteří pečují o svou fyzickou kondici, nenaznačují ani nejnovější průzkumy. Například na sklonku března zveřejněná anketa společnosti Unilever mezi 500 respondenty uvedla, že se pohybu pravidelně věnuje přibližně 57 procent Čechů. Do fitness center chodí 22 procent respondentů z kategorie od 15 do 29 let.
„S národem by to šlo skutečně dolů, kdyby nechodil cvičit. Má odpověď je pozitivní – lidé se hýbou,“ dodala Šípková.
Vložit komentář