silikony v kosmetice

Škodí silikony v kosmetice přírodě nebo tělu?

Škodlivé látky v kosmetice jsou velkým tématem posledních let. Silikony patří mezi ty nejvíc propírané. Škodí nám, přírodě nebo jsou jen zbytečně pomlouvané? A jak je vůbec ve složení kosmeticky poznáte?


Na začátek základní informace – všechny silikony v kosmetice jsou syntetické. Jde ale o velmi oblíbené přísady, protože jsou levné a mají některé velmi žádoucí vlastnosti.

Lesklé vlasy bez statické elektřiny

Kdo by nechtěl mít lesklé vlasy místo rozlítaných a krepatých? A co takhle vypnutá pleť, nebo hladký make-up bez vad? Toho všeho lze dosáhnout pomocí kosmetiky obsahující silikony. Produkty se skvěle roztírají a dodávají hladký a celistvý vzhled. Má to však svá ALE…

Zatížení, mastnota, pouze povrchová krása

Vlasy umývané a vyživované produkty s obsahem silikonů mohou být zplihlejší a rychleji se mastit. Pleť je sice chráněná před vnějšími vlivy, ale nemůže dýchat. V celkovém výsledku přinesou silikony v kosmetice jen povrchovou krásu. Vlasy i pleť vypadají vyživené, ale realita je jiná, protože živiny se do vlasů ani pleti nedostanou. Zároveň mohou být některé kmeny silikonů nerozpustné ve vodě a tudíž škodlivé i pro životní prostředí. Nelze je ale rozdělit na špatné a ty lepší, protože každý silikon se vyrábí v několika druzích a každý má jiné vlastnosti.

Jak silikon v kosmetice poznáte?

Nejjednodušší je řídit se podle přípon:

  • -cone (např. Dimethicone)
  • -ane (např. Polysilocane)
  • -onol (např. Dimethiconol)

Ve vodě se s největší pravděpodobností rozpustí silikony s předponou PEG nebo PPG. Složky se zkratkou PEG jsou ovšem diskutabilní, protože se stále zkoumá jejich nezávadnost a obsah karcinogenních složek.

Je nutné se silikonům vyhýbat?

Záleží nejčastěji na osobních preferencích. Pokud máte vlasy zplihlé, bez života, hodně se mastící, pak stojí za zvážení přejít na kosmetiku bez silikonů. Máte problém s ucpanými póry? Podívejte se do složení vašeho pleťového krému. Pokud najdete složku končící zmíněnými koncovkami, zkuste najít péči, která bude mít složení bez silikonů.

Čím se nahrazují v přírodní kosmetice?

Najít v přírodě látku, která zastoupí funkci silikonů, není snadné. Nejčastěji se využívá jojobový olej. Pro pleť ideální složka, která je velmi podobná přirozenému kožnímu mazu a zároveň poskytne pleti ochranu na úrovni SPF 2 až 4. Zároveň má prakticky neomezenou trvanlivost, takže ho lze použít i jako konzervant.

Autor: Andrea Ivaničová, www.holime.cz

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.