Máme tu krásné léto. Víme jak se chovat na sluníčku, média nás každým dnem bombardují radami, co dělat v horku. Pravidelně se mažeme krémy, známe svůj fototyp, dostatečně pijeme, osvěžujeme se.
Pojďme se ale podívat na situace, kdy to prostě se sluníčkem přepálíme. Co dělat a jak si pomoci?
Spálení
Znáte to, pečlivě se namažete krémem správného faktoru, ulehnete k vodě a za chvilku ani nevíte jak, usnete. Pospíte si příjemnou hodinku bez otočení a je to… červená kůže, která hoří, pálí a svědí… Příznaky spálení od slunce se nedají přehlédnout.
Pokud vás to potká, pak pamatujte, že důležitý je pobyt ve stínu a dostatek tekutin. Doporučuje se též opakovaná studená sprcha. Máte-li teplotu, což není nic neobvyklého, je potřeba ji srážet, přípravkem s obsahem paracetamolu.
Nemáte-li po ruce žádný produkt určený na spálenou kůži, vyzkoušet, můžete některý z babských receptů – na spálené místo dát tvaroh, jogurt, kysané mléko, sýr cottage, prostě mléčný hustý výrobek z lednice, který horkost vytáhne a vám uleví od bolesti a doslova zázračně podá první pomoc.
Po té aplikujte Panthenol nebo mléka po opalování. Zajistí zklidnění kůže. Ochlazování studenou sprchou a Panthenol opakujte několikrát za večer, aby se vám ulevilo a mohli jste dobře spát.
Pokud je spálení vážnější a vytvoří se vám puchýře, které praskají, dejte pozor, aby se do kůže nedostala infekce. Opět ochlazujte studenou vodou, nikdy ne ledem, který by situaci ještě více zhoršil a Panthenolem a na závěr kůži ošetřete antibakteriální mastí. Před spaním bude nezbytné postižené místo přikrýt obinadlem, aby nedošlo k mechanickému odření při spánku a tak jako tak se další dny vyvarujte přímému slunci.
Úžeh
Je nebezpečnější než úpal, protože představuje vážné podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením, kdy důsledkem dojít i k smrti.
Prvním příznakem úžehu je obvykle žízeň, později se objeví nechutenství, bolesti hlavy, zblednutí kůže, závrať, zvracení, malátnost – symptomy připomínají chřipkové onemocnění.
Obvykle se dostaví i ztuhnutí šíje a další příznaky jako u zápalu mozkových blan, jako silná bolest hlavy a modřinky kolem úst, případně rozsáhlý opar na rtech, v těžkých případech poruchy motoriky a vědomí, poruchy orientace nebo psychické podráždění. Je porušena termoregulace a dochází ke ztrátě tělesných tekutin.
První pomoc spočívá v uvolnění oděvu a přikládání studených obkladům – zvláště na hlavu, kterou podložíme. Neustále ochlazujeme hlavu a pokožku těla proudem vzduchu nebo ventilátorem. Je–li postižený při vědomí, dodáváme mu opatrně tekutiny, nejlépe iontový nápoj nebo čistou osolenou vodu (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), vhodný je studený, velmi mírně oslazený čaj s citronem. Všechny nápoje jsou studené, ale ne ledové.
Vážným varovným signálem jsou déletrvající mdloby a také třes a ospalost, může dojít k životu ohrožujícím komplikacím, šoku a selhání ledvin. V takovém případě okamžitě voláme rychlou lékařskou pomoc!
Při bezvědomí uložíme postiženého do stabilizované polohy. Začnou–li mu selhávat životní funkce, provádíme nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání.
Úpal
má podobné, naštěstí většinou ne tak dramatické příznaky, ale jinou příčinu. Je reakcí na jakékoliv vystavení nadměrnému teplu a následnému přehřátí organismu kvůli selhání termoregulace. Nemusí mu tedy nutně předcházet pobyt na slunci, znamená to, že úpal je možno získat v nevětraném automobilu, nebo třeba při nadměrné námaze bez přísunu tekutin (většinou postihuje letní běžce maratonů) či při náročném putování deštným pralesem.
Nejčastější příčinou úpalu je kombinace nedostatku tekutin a solí, tudíž nedostatečné tvorby ochlazujícího potu, špatného odvodu tepla kvůli nepříznivým vnějším podmínkám, jako je vysoká teplota vzduchu, nadměrná vlhkost, těsné prostory.
Příznaky jsou obdobné jako u úžehu, navíc bývá zrychlené dýchání a tep a také vysoká teplota (i nad 40 °C). I úpal může skončit bezvědomím s křečemi až šokem, proto je důležité provést obdobná opatření jako při úžehu – tentokrát bychom ovšem neměli postiženému podkládat hlavu, nýbrž nohy.
Víte, jak…
poznat, úpal od úžehu? Ačkoli jsou symptomy obou na první pohled stejné, na rozdíl od úpalu se úžeh může objevit s časovým zpožděním – například v noci po slunění. Ale úpal se projeví hned a hlavně nemusí být způsobený sluníčkem.
Křeče
Jsou převážně v končetinách a břiše, jsou bolestivé, neohrožují však na životě, vznikají nedostatkem vody, vyplavením solí a pobytem na slunci. První pomocí jsou tekutiny s ionty, vitamínové nápoje, isotonické sportovní tekutiny a banány.
„Spálené“ oči
Nemusíte nutně koukat do slunce, aby se vám toto stalo, stačí třeba v zimě vyjít na horách bez slunečních brýlí a odraz světla od sněhu, udělá své. V létě si stav přivodíte čtením knihy na slunci, bez řádné ochrany očí, nebo dlouhým hleděním na lesklou vodní hladinu.
Oči se vám samozřejmě nespálí, ale dojde k podráždění spojivky a částečně i rohovky, dvou částí oka, které pojímají UV záření světla. Prvními příznaky je slzení a následné řezání a pálení v očích, pocitu, jako bychom měli něco v oku. Pokud bychom na nic nereagovali, mohl by stav přejít do silného zánětu spojivek a celá situace by mohla v budoucnu vyústit v šedý zákal.
První problém dokáží částečně vyřešit kapky – tzv. umělé slzy, které se dají koupit v lékárně nebo optice. Na bolest se podávají se také kapky obsahující léky proti bolesti a zánětu. Hojení většinou probíhá rychle, je ale důležité chránit oči před dalším působením UV paprsků – dotyčný by měl pobývat v tmavém pokoji, nemnout si oči, nenosit kontaktní čočky a mít sluneční brýle, dokud se obtíže nezmírní.
Na trhu jsou již kapky, které umí obě potíže odstranit najednou, tedy hydratovat oko, i polevit v bolesti, na oku dále vytvoří ochranný film, který oko chrání napomáhá tvorbě slz.
Sluneční (alergie), kopřivka
Vyskytuje se u všech fototypů kůže a může se rozvinout i během let, člověk se s ní nerodí.
Řeč je o drobné svědivé krupičce, vyrážce, která se vysype po kůži hlavně v oblasti dekoltu, paží a břicha. Průběh závisí na intenzitě slunečního záření, na délce trvání expozice, na kožním fototypu. Mohou se objevit i celkové příznaky jako bolest hlavy, zimnice, pocit zvýšené teploty a slabosti. Objeví se zpravidla po 6-24 hodinách po pobytu na slunci, přesněji po účinku ultrafialového záření.
Sluneční kopřivka dokáže u někoho odeznít sama, stačí jen přikrýt postižené místo oděvem, i když pozor, část ultrafialového záření dokáže projít slabší vrstvou látky a nadále ubližovat. Určitě se doporučuje postižené místo mazat chladivými mastmi.
Vážnějším formám pomohou až antihistaminika, nebo kortikoidy od lékaře, ale léčba sama o obě je prakticky zatím neznámá. Znamená to, že ten kdo sluneční alergií trpí, by si měl před svou dovolenou u moře dojít k lékaři a domluvit se s ním, jak řešit případný průběh.
A všichni do jednoho můžeme asi tak 3 týdny před odjezdem na dovolenou posílit své tělo vitamíny E, kombinací zinku a selenu a užívaní beta karotenu. Připraví kůži na sluneční nápor a zajistí rychlejší regeneraci pokožky.
Vložit komentář